Няма място за притеснение и няма регистрирани случаи на западнонилска треска в Пловдив и областта. Това съобщи за медията ни директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Аргир Аргиров, след като излезе информация, че двама от трима заразени със треската у нас са починали . Той е категоричен, че пловдивчани трябва да бъдат спокойни, защото няма притеснителна информация.
„Няма нищо притеснително, няма болни от западнонилска треска в Пловдив и областта. Има фирми, които пръскат всички водоеми в Пловдив и в областта за комари. Това което трябва, се прави. Нямаме никаква притеснителна информация, починалите лица са били възрастни и с придружаващи заболявания”, добави още д-р Аргивов.
Първи жертви на западнонилска треска у насИма и трети заразен българин
Относно заболяването, за TrafficNews д-р Христиана Бацелова, началник на хигиенно-епидемиологичен отдел в УМБАЛ “Свети Георги” в Пловдив, коментира, че това е вирусна инфекция- трансмисивна и се придава чрез ухапване от комари. Най-често заболяването протича с грипоподобна симптоматика и асимптомно протичане, но към този момент, няма нищо притеснително в Пловдив и не е за първа година се среща това заболяване.
„Тоест, инфекцията може изцяло да протече без никаква симптоматика. Има обаче риск от засягане на нервната система и съответно- енцефалит и менингит, които могат да завършват с фатален край. Когато пациентът има придружаващи заболявания, каквото и да е то, инфекцията може да приключи по-често с фатален край”, категорична е д-р Бацелова.
Тя заяви, че всеки персонално може да се предпази като се опръсква със специални препарати или се маже с лосиони против комари и насекоми. Важното е човек да се опръсква и през целия ден, категоричен е хигиенно-епидемиологичният началник. Това е така, защото на сенчестите места през деня може също да се случи ухапване от насекомото. „Важно е да се предотвратява размножаването и развитието на комарите. Тоест, да не се задържа дълго време непокрита вода в контейнери, водата на домашните любимци също е добре да се сменя често. Трябва да има замрежване на прозорци и врати. От страна на различните общини е препоръчително да се извършва регулярна дезинфекция”, съветва докторът.
Според Националния център по заразни и паразитни болести, повечето случаи на инфекцията възникват в периода между месеците юли и септември във връзка с активността на живия преносител - комара.
80% от инфектираните хора не проявяват симптоми. При около 20% от тях се развива Западнонилска треска (WNF), характеризираща се с: главоболие, неразположение, треска ,болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли.
Разпространението се среща в Африка, Европа, Близкия изток, Северна Америка и Западна Азия. Вирусът Западен Нил (WNV). Комарите се инфектират от заразени птици и разпространяват вируса (вектори), а птиците са негов резервоар. Вирусът може да се предаде единствено от човек на човек при кръвопреливане или трансплантация на органи. Инфектирана майка също може да зарази своето дете при бременност, раждане и кърмене.
Посочва се, че няма специално лечение на заболяването. Прилага се поддържаща терапия.
Още от категорията
Прокуратурата не е съгласна с гаранцията на петролния бос Живодар, пусна протест