2024-а може да се определи като годината на горските пожари в област Пловдив. Хиляди декари земя и горски фонд бяха засегнати от серия сериозни пожари, които предизвикаха значителни щети и затруднения за местното население. Някои от най-опустошителните бяха в село Песнопой и село Михилци, както и в Отец Паисиево.
Статистиката показва, че от началото на годината на територията на област Пловдив са възникнали общо 3124 пожара, като в това число не влизат данните от последните два месеца на годината. 63 от тези пожара са били горски, като всичките от тях са съсредоточени през летните месеци. Равносметката – 36 761 дка засегнат горски фонд в т.ч. иглолистни, широколистни гори и др. Най-тежкият месец за огнеборците на терен е бил юли – общо 29 горски пожара. За месеците юни и август, те са съответно 13 и 12 на брой.
Най-мащабното бедствие беше с.Михилци, общ. Хисаря – село Песнопой и село Иван Вазово община Калояново, където за периода 12-16 юли изгоряха общо 19 000 дка горски площи и селскостопански земи. На 12 юли 2024 г. пожар в близост до село Михилци застраши крайните къщи на населеното място. Хората от две обитаеми къщи бяха евакуирани като предпазна мярка. В гасенето участваха множество пожарникари, доброволци и служители на Държавното горско стопанство. Военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада охраняваха военен склад в района.
Същия ден, 12 юли, пожарът в района на село Песнопой обхвана горски масиви и се разпространи към село Иван Вазово. Две къщи във вилната зона на Песнопой бяха засегнати от огъня. В гасенето се включиха десетки пожарникари, доброволци и военни хеликоптери.
Пожарът в село Иван Вазово започна от Песнопой, достигна на около километър и половина от село Иван Вазово, създавайки сериозна опасност за населеното място. Десет доброволци се бориха с пламъците, за да предотвратят навлизането на огъня в селото. Впоследствие пожарът беше овладян и не достигна до жилищните сгради.
Кошмарна събота за пожарникарите, къде все още горят пожари
Един от най-тежките случаи за годината беше пожарът в село Отец Паисиево, община Калояново, възникнал на 16 юли и продължил 3 дни. Огънят унищожи около 30 къщи във вилни зони, а 15 души бяха евакуирани. Пожарът се разпространяваше с голяма скорост заради високите температури и ветровете, което наложи включването на армията, противопожарни екипи и дори хеликоптери за справяне със ситуацията. В борбата с огъня участваха и специализирани военни части с тежка техника, изпратени по искане на областния управител на Пловдив. Загубите са изчисляват на близо 10 000 опожарени декара.
Пламъците край Отец Паисиево са изгорили 10 000 декара земя
Друг сериозен случай бе регистриран в близост до град Стрелча, където пожар обхвана обширни горски територии в Средна гора. Огънят затрудни движението по основни пътища и застраши местни населени места. В резултат бяха мобилизирани пожарникари от няколко области, както и тежка техника за създаване на защитни просеки. Борбата с огъня бе затруднена от силни ветрове и пресечен терен, а данните сочат, че над 1000 дка горски територии са били засегнати.
Други по-големи пожари в горски фонд на територията на област Пловдив:
07.07.2024 г. – земл. на гр. Брезово, посока с. Дрангово – унищожени 1 070 дка гори.
10.07.2024 г. – земл. на с. Бабек, общ. Брезово – унищожени 460 дка гори.
12.07.2024 г. – земл. на с. Сърнегор, общ. Брезово – унищожени 1 70 дка гори.
18.07.2024 г. – земл. на с. Добри дол, общ. Първомай – унищожени 500 дка гори.
18.07.2024 г. – нац. парк Централен балкан, м. Беклемето – унищожени 800 дка гори.
20.07.2024 г. – земл. на с. Добри дол, общ. Първомай – унищожени 110 дка гори.
24.07.2024 г. – земл. на с. Драгомир, общ. Съединение – унищожени 400 дка лозя.
30.07.2024 г. – земл. на гр. Асеновград, посока с. Козаново – унищожени 400 дка гори.
02.08.2024 г. – земл. на гр. Асеновград, посока с. Козаново – унищожени 80 дка гори.
12.08.2024 г. – Вилна зона яз.Дондуково, с. Златосел, общ. Брезово –унищожени 400 дка гори и земеделска земя, 4 вили и 12 паянтови постройки.
Ситуацията в Пловдивска област през изминалата година подчерта необходимостта от подобряване на противопожарните мерки и ресурсите за бързо реагиране. Честите пожари през лятото на 2024 г. разкриха също така важността на координацията между различните институции и използването на съвременна техника като дронове за мониторинг на пожарите.
Въпреки усилията на властите, и неуморната работа на огнеборците на терен, щетите за засегнатите райони са значителни, което показва колко е важно да се инвестират допълнителни ресурси в превенция и реагиране на природни бедствия, защото в битката с природата – винаги губим.
Още от категорията
Пазят ли се повече пловдивчани, докато шофират тротинетки? ПТП-тата през 2024 година намаляха