Музеите и галериите у нас с ултиматум към властта - искат увеличение във финансирането си с 20% или близо 40 милиона лева да бъдат заложени в бюджета за тази година.
На всяка улица, на всеки ъгъл в архитектурния резерват „Старинен Пловдив” са разположени десетки общински или пък държавни музеи и галерии. От Сдружението на българските музеи поискаха по-висок бюджет от Министерството на културата не само, за да актуализират заплатите на своите служители, но и за да поддържат експозициите. От сдружението твърдят, че на този етап не могат да вдигнат входните такси и билите, тъй като това ще доведе до отлив на посетители. Следват и подробностите.
Светлозара Казанджиева работи като уредник в Регионалния природонаучен музей в Пловдив. От две години заплатата ѝ не е увеличавана. „Моето заплащане като уредник с повече от 10 години общ стаж и докторска степен е 1600 лева бруто, което намирам за изключително ниско или както вие казахте – обидно”, споделя тя.
Голяма част от заплатата на Светлозара отива за отглеждането на детето ѝ, което е на две години и половина, както и за битови сметки и за отоплението през зимния сезон. „Доста трудно се преживява с тези пари. Даже в момента работя на две места, за да мога да си осигуря по-добър стандарт на живот”, казва жената.
Именно заради увеличение на възнагражденията на служителите си, музеите у нас настояват за отпускане на по-голям бюджет от Министерството на културата. „20 % за регионалните и общинските музеи и 15 процента за националните музеи. Тази диференциация е по простата причина, че в момента има голяма разлика между стандартите на националните и регионалните. Дори и с тези проценти те пак ще имат един така по-висок стандарт”, коментира председателят на Сдружение „Български музеи” Огнян Тодоров.
Всеки музей според приходите си ще решава каква част от сумата ще отиде за заплати и каква ще се използва за издръжка на експозицията. Ниските възнаграждения водят липса на кадри. Причината уредниците избирали учителска заплата, която е доста по-висока. „Проблемът е много сериозен, защото в образованието както знаете средната работна заплата се вдигна на 2840 лева, ако не се лъжа, нещо в този порядък”, добавя Тодоров.
И още – един милион и деветстотин хиляди лева дължи Министерството на културата на 25 регионални музея у нас. Средствата не са разплатени и са от спечелени проекти за модернизация през миналата година.
„Отговорът миналата година беше, че министерството е свършило лимита и тези пари не могат да постъпят в сметките на музеите. Защо и как се е случило това нещо, ние не може да коментираме. Вероятно текат проверки, за да могат да установят как точно се е случило това нещо, но това е без прецедент, защото тези средства не мога да бъдат изхарчени за нищо друго, освен за това, за което са отпуснати”, посочва още той.
Етнографският музей в сърцето на Стария Пловдив, който се е превърнал в една от емблемите на града и задължителна спирка за всички чуждестранни туристи е в списъка с чакащите. Министерството на културата му дължи 160 хиляди лева по започнат проект за разкриване на музей на ютията. Сградният фонд е осигурен, но пари за оборудване няма.
„Имаме за цел да представим за първи път в България използването на този уред през вековете с многобройни експонати, с интересни и любопитни факти с интерактивност. И разчитаме на този проект, който беше готвен от музейния екип в продължение на повече от месец. Бяхме класирани, дори сме в челото по класиране по брой точки и въпреки това парите все още ги няма, и работата ни е спъната”, посочва директорът на Етнографския музей в Пловдив доц. Ангел Янков.
Сдружението на музеите у нас се е срещнало вече с новия културен министър Мариан Бачев и го е запознало с проблема. „Министър Бачев ни отдели близо един час. Срещата беше изключително конструктивна”, казва още директорът на музея.
На срещата са получили уверение, че министерството ще изплати на музеите забавените милион и 900 хиляди лева по проектите. Но все още нямат отговор дали бюджетите на музеите за тази година ще бъдат увеличени.