Слуховите увреждания са сред най-честите вродени сензорни дефицити при децата. Ранното им откриване е от съществено значение, тъй като загубата на слух – особено ако остане неразпозната – може да доведе до тежки последствия за развитието: забавено проговаряне, затруднения в ученето, социална изолация и проблеми с адаптацията.

Ранният слухов скрининг позволява навременна диагностика не само на вродена глухота при новородени, но и на придобити слухови нарушения, които могат да се развият в по-късна възраст вследствие на инфекции, медикаменти, травми или други фактори.

Според Световната здравна организация (СЗО) около 60% от случаите на слухови нарушения могат да бъдат предотвратени чрез ефективна профилактика и здравни политики. Основната цел на слуховия скрининг е ранна диагноза, слухопротезиране и превенция на глухонемотата и нейните тежки последици за когнитивното и емоционално развитие на детето.

В изпълнение на „Национална програма за подобряване на майчиното и детското здраве 2021–2030 г.“, УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив прилага универсален неонатален слухов скрининг на новородените в Клиниката по акушерство и гинекология. Слуховият скрининг представлява безболезнено изследване с апарат за отоакустични емисии, прилагано на всички новородени в лечебното заведение. При установени отклонения от нормата, родителите получават ясни указания за последващо контролно безплатно изследване в Клиниката по ушно-носни-гърлени болести.

„Слуховият скрининг е част от цялостната грижа за новородените и един от най-важните инструменти за навременно откриване на проблеми в развитието. нужда от ранна диагностика и последваща помощ е от съществено значение за децата и техните умения за водене на нормален начин на живот занапред,“ подчертава проф. Мая Кръстева, началник на Отделението по неонатология към Клиника по акушерство и гинекология в УМБАЛ „Свети Георги“.

Само през 2024 г. в отделението по неонатология на УМБАЛ „Свети Георги“ са извършени над 1400 слухови скрининга, което представлява средно по 120 скрининга на месец. От началото на годината до края на месец май са осъществени близо 600 скрининга.

Всички недоносени деца с тегло под 1500 грама подлежат на задължителен слухов скрининг както в неонаталния период, така и отново на 1-годишна възраст.

Когато се установят значими слухови нарушения, кохлеарната имплантация е ефективен съвременен метод за възстановяване на слуха, който е препоръчително да се прилага преди навършване на 1 година. Такива процедури се извършват във Високотехнологичен център за лечение на глава и шия - Интегралния център към УМБАЛ „Свети Георги“, напълно финансирани от НЗОК за деца и възрастни.

„Ранната диагностика предотвратява забавяния в речевото и когнитивното развитие. Загубата на слух в детска възраст е не само медицински, но и социален и образователен проблем.“ подчертава Фани Михайлова, специалист по слухово-речева рехабилитация в лечебното заведение.

Друг важен етап в проследяването на слуха е предучилищният скрининг при деца между 5 и 7 години – възраст, в която често се откриват слухови нарушения, настъпили в резултат на прекарани инфекции, най-често отити. Провеждането на такъв скрининг е от изключителна важност за навременната диагностика и осигуряване на достъп до подходяща медицинска и терапевтична помощ.

УМБАЛ „Свети Георги“ продължава своя ангажимент към подобряване на детското здраве чрез прилагане на добри практики в областта на неонаталния слухов скрининг, поставяне на кохлеарни апарати при слухови увреждания при деца и като единственото лечебно заведение в цяла Южна България за последваща слухово-речева рехабилитация.