Единствената в България Улица на занаятите, която се намира в Стария Пловдив, отваря вратите си за специална поредица от коледни уъркшопи за деца от града и цялата страна. До 22 декември включително желаещите ще имат възможността да опознаят тайните на резбата, изработката на кукли, сувенири и текстилни изделия, като майсторите ще им позволят да си вземат творбите за спомен.

„Днес през ателието за кукли са минали четири деца на възраст между 3 и 5 и половина години,” – споделя Пепи Ставрева, майстор на кукли, която в момента на нашата среща довършваше брадата на Дядо Коледа, който щял да се появи на детско тържество. – „Иначе нашата работилница приема деца от 4 до 104 години (засмива се). Шегувам се, разбира се – при нас няма възрастово ограничение, стига само човек да има желание. Няколко пъти в годината предлагаме подобни занимания, лятото дори отваряме лятната градина за посетителите.”

Малко по-надолу по улица „Стръмна” срещаме още един майстор – Костадин Деведжиев, който се занимава с дърворезба от над 23 години насам. Той разказа, че неговата работа има доста особености, сред които основна е работата с остри инструменти. Затова и при занятията има възрастово ограничение и то е поне 12 години.

„Прави ми впечатление, че децата, които идват при мен, за да работим, са много по-дисциплинирани и внимателни при работата, следват стриктно моите инструкции,” – коментира майсторът. – „За разлика от възрастните, за които само мислим, че са по-осъзнати, но всъщност те са доста по-склонни да проявят своеволия. И това има своите последствия – както казах, инструментите са доста остри и всяко грешно движение означава порязване.”

Записването за уъркшоп в двете ателиета също е различно. Ако при майстор Деведжиев то е задължително да се направи предварително, като се съобщи възрастта на желаещия, то при майстор Ставрева участниците могат да дойдат и спонтанно, стига да има място в ателието. А децата могат да си запазят за спомен кукла или резбован сувенир.

По улицата не липсваха и забързани родители с деца, които носеха в ръцете си изработени творби и вече закъсняваха за следващия урок.