Близо 3 400 000 лева са платили туристи на пловдивски хотелиери през януари месец на 2022 година. От тях 458 000 са постъпили от чужденци, посетили града под тепетата, сочат данни на Националния статистически институт.
В цялата страна пък сме регистирали впечатляващите 48.5 млн. лв. само за януари. Това отчита ръст с 86.6% повече печалба в сравнение с 2021г.
В първия месец от новата година са реализирани близо 60 000 нощувки, като само 12 на 100 от тях са дошли от чуждестранни гости на Пловдив. Под 10 процента е и броя на туристите, дошли от други страни.
Забелязва се обаче, че има сериозен ръст на нощувки през януари месец на 2022г., сравнено със същия месец на миналата година. Близко до логиката е, че колосалните 51,4% разлика се дължат на облекчените COVID мерки, които миналата година сериозно засегнаха туристическия бранш. Така реализираните нощувки за страната през януари са 702 хиляди. От тях 435 хиляди са от българи, а 267 от чужденци.
Оказва се обаче, че българските граждани рядко си позволяват почивки в по-скъпите хотели и бази за отдих. На 78 на 100 от запазените легла в 4- или 5-звездни хотели са преспали чуждестранни гости. За сметка на това в местата 1 или 2 звезди има отчетен само 5 на 100 интерес от туристи, дошли от чужбина.
Това вероятно се дължи на непосилните за голям част от българина суми, нужни, за да се финансира почивка в луксозни хотели. На този фон обаче откриваме, че българите са платили общо 26.3 млн. лв. за спане. А макар интересът към лукса да идва основно от гостите ни от други страни, оказва се, именно те са платили по-ниска сума - 22.2 млн. лева. Тук обаче трябва да се отчете, че целокупният брой на туристите чужденци остава по-малък.
Оказва се още, че българите разчитат повече на тъй наречения „Уикенд туризъм“. Това разбираме от средния брой на реализирани нощувки на човек. Данните сочат, че нашенци, нощували в местата за настаняване през януари, са 213 000 и са реализирали средно по 2 нощувки. От друга страна, Чуждите граждани са 78 800 и са реализирали средно по 3.4 нощувки.
Интересното е, че броят на пренощувалите лица в местата за настаняване през януари 2022 г. се увеличава с 33.4% в сравнение със същия месец на 2021 година. На този фон общата заетост на леглата се е увеличава с едва 6.4 процентни пункта. Това ще рече, че по-големият поток от туристи не е реализирал чак толкова сериозен връх при заемане на леглова база.
Още от категорията
Посланикът на Украйна в Пловдив: Заиграването с темата за териториалните претенции е изключително опасно за целия свят, не само за Европа