Пловдив има шанс да вземе няколко статуетки в Националния конкурс "Сграда на годината". Жилищни и обществени сгради, както и градски хотели са номинирани в няколко категории в надпреварата за най-добра сграда на 2022 година.

Номинациите са вече факт и Пловдив има своите силни кандидатури. В момента тече гласуване за „Сграда на публиката“, а на 15 декември се очаква да се проведе официалната церемония по връчване на наградите на „Сграда на годината 2022“.

Целта на Конкурса е да отличава най-добрите постижения при реализация на съвременни сградни проекти и проекти, свързани с развитието на градовете през съответната година, както и свързаните с реализацията им инвеститор, архитект и строител. Част от проектите не са за новоизградени сгради, а за добри практики по реставрация и консервация. 

Вижте кандидатите от Пловдив по категории:

Градски хотели

Най-силно пловдивско представителство има в категорията за "Градски хотели". Цели три претендента, отворили врати под тепетата през 2022 година, ще се състезават за титлата. 

Визуализа Резиденс Хотел

Съживяването на тютюнева фабрика "Орел" като бутиков хотел е вдъхновение за това как да се опазва, възстановява и използва архитектурното наследство на Пловдив.  Сградата е пocтpoeнa пpeз 1890 г. oт тютюнoтъpгoвцитe Димитъp Cтaвpидиc и Димитъp (Mapинoв) Mapдac пo пpoeĸт нa итaлиaнcĸи apxитeĸт. Зa вpeмeтo cи фaбpиĸa „Opeл” зa тютюн и пaпиpocи e eднa oт нaй-гoлeмитe и нaй-мoдepни в Бългapия. Днес сградата в подножието на Сахат тепе живее нов живот като хотел "Визуализа" и paзпoлaгa c лyĸcoзeн pecтopaнт c тepaca, ĸoнфepeнтнa зaлa, фитнec, 45 cтaи и 7 aпapтaмeнтa нa 3111 ĸв.м, с включени тpи cyтepeнни нивa и пoдзeмен гapaж зa 14 aвтoмoбилa. Автори на проекта са арх. Веселин Русев и арх. Бояна Русева. Инвеститор е "Визуализа" ООД. 

 

Double Tree by Hilton Plovdiv Center

Новият хотел Double Tree by Hilton Plovdiv Center се намира в централната част на Пловдив, в непосредствена близост до Голямата базилика, Малката базилика и архитектурния ансамбъл „Старинен Пловдив“. Сградата се състои от седем основни надземни етажа и мансарден етаж. Хотелът има общо 154 хотелски стаи, 8 хотелски апартамента, няколко ресторанта, кафенета, конгресен център, две конферентни зали, спа център, фитнес и всичко необходимо за луксозен престой. Всяка стая разполага с луксозна баня, обзавеждане, климатизация и вентилация, управление с контрол на достъп. Инвеститор е "Витус", архитектурното бюро в "Проарх", а изпълнител е "Сиенит мениджмънт". 

Хотел Вила Флавия

Хотелът, който се намира на ул. "Отец Паисий", е мислен като място за среща между минало и настояще, старо и ново, в сърцето на хилядолетен град и в „обвивка“, изтъкана в духа на сецесиона. Той се разгръща на четири нива над партера, на които са разположени 11 стаи, 1 студио и 2 просторни и светли апартамента. Най-отличителното на хотела, е че дълбоко под него има невероятно архитекутно богатство - изложена е частично разкритата римска баня. Там човек може да се пренесе в отминала епоха, да разбере „тайните“ технологии на римските строители или да усети релаксиращата атмосфера в имперските терми. Този античен свят е достъпен и визуално през стъклен елипсовиден отвор, интегриран в пода на партерното ниво. Проектът е дело на "Архитектурно-дизейнерско студио", инвеститор е "Комихрис", а изпълнител "Ейприл Строй". 

Социална инфраструктура - култура, наука и образование

В тази категория за сгради с важни обществени функции, Пловдив има номинация на две сгради.

Реставрация и реновиране на градска художествена Галерия

Градската художествена галерия на ул. "Съборна" беше открита тази година след пълна реставрация на сграда, проектирана от Йосиф Шнитер и построена през 1881 година за Девическо училище. Днес тя е със статут на архитектурен паметник на недвижимото културно наследство от категория „местно значение“. В първоначалното си състояние сградата не позволяваше оптимално използване на площите за основното предназначение на една художествена галерия. Днес фасадите са реставрирани до оригиналния им вид, като чрез технология и стари снимки са използвани автентичните цветове. Сградата вече е дом на богата художествена колекция. Авторският екип е съставен от: арх. Петко Костадинов арх. Росица Митева арх. Иван Костадинов арх. Ангел Чуруков от "Арко Тийм", а изпълнител е фирмата "Николай Ом".

 

Център по Растителна Системна Биология и Биотехнологии

Център (ЦРСББ) в Пловдив е създаден, за стане водещо място за научно изследователска-дейност в областта на растителните науки в Европа. Новоизграденият кампус на центърa за върхови постижения се състои от изследователски корпус от две секции – лаборатории и специализирани помощения, административен корпус, оранжерии за отглеждане на растения с експериментални цели и учебен корпус – конферентна зала с 300 места, 4 учебни зали 80 места за провеждане на обучение и събития, ресторант, кафетерия и рецепция. Общата разгъната застроена площ (РЗП) на сградата е 10 033 кв.м. Архитектурата е дело на "Арконт", а изпълнител е "ГБС Пловдив". Центърът бе изграден с европейски средства. 

Жилищно строителство 

Пловдив има номинирани четири сгради за жилищни сгради, като конкурсът отделя три категории според размера на строителството. Пловдив Сити парк, Магнолия резидънс , Тоскана Резидънс са сред претендентите. 

Жилищна сграда на ул. "Цар Асен" , в която частично се вписват фасадите на едноетажна къща от началото на ХХ век.