Пети ден в столицата работи само метрото с удължено работно време. За да започнат преговори столичният кмет Васил Терзиев настоява стачката да приключи. Все още не е ясно дали утре ще се проведе нова среща между протестиращите и кмета.

Двете страни са непреклонни в своите искания. Кметът Васил Терзиев коментира пред БНР, че през уикенда все още няма някакво развитие в положителна посока, тъй като няма средства за исканото увлечение от страна на синдикатите и работещите в обществения транспорт.

"Има покана за утре сутринта в 8:00 да продължим разговорите, но има едно условие, че трябва да бъде възстановен наземният транспорт, за да не страдат софиянци, докато ние пробваме да се разберем. Няма как това нещо, което се иска от синдикатите - 400 лева тази година, 500 лева догодина, 600 лева по-догодина за всичките 7000 служители да се реализира. Аз това го казах, това са 200 милиона лева всяка година, би ни струвало от 2027 г. нататък това увеличение на заплатите. Собствените приходи на София са от порядъка на 800 - 900 милиона лева. Направете си сметката какво би ни струвало това, 200 милиона лева към собствени приходи от 800 - 900 милиона лева", каза кметът на София.

Към протеста в депото "Банишора" се присъединиха дори представители на "Метрополитен", които също очакват по-добри условия на труд и по-високо заплащане. А синдикатите коментираха ситуацията с предстоящите матури.

"Ние ще потърсим Министерството на образованието да видим какви са възможностите и какви са затрудненията. Разбира се, след тази евентуална среща ще разговарям допълнително с хората и ще кажем какво е мнението на работещите по протестите", заяви Тодор Капитанов от КНСБ.

А ето какво коментираха и част от протестиращите:

Руслан Тодоров, ватман: Работя пета година в професията. Избрал съм я поради лични причини, не по задължение . От София съм. За един млад човек, да започне тук и да издържа семейство, или да има ипотека, просто е немислимо. Надник заплащане ни се водеше до втория или до третия ден, включително втория ден на протеста.

Светослав Илиев, работещ в "Метрополитен": Ние сме подземни работници, постоянно сме под стрес, под вибрации и под различни други условия, които също не устройват нашето здравословно състояние като хора, и ние участваме и подкрепяме протеста.

Петя Цветкова, касиер в "Метрополитен": Подкрепяме колегите. Транспортът е за всички, транспортът не трябва да се дели.