Класиранията за прием след седми клас в пловдивските гимназии вече са към своя край. Именно от тях можем да видим кои са училищата, които учениците предпочитат най-много за продължение на своето обучение, и кои са учебните заведения, към които има по-слаб интерес.
Свободните места за четвъртия етап на класиране в гимназиите са публикувани в сайта на РУО – Пловдив, като от тях се вижда в кои гимназии и паралелки има най-много свободни места. Още от първото класиране пък стана ясно кои са училищата, които са най-желани от учениците.
Представяме ви топ 5 на най-желаните и най-нежелани гимназии от тийнейджърите, като подредбата е базирана на провелите се класирания през 2024 година.
В Топ 5 на най-желани паралелки за бъдещите гимназисти са „Английски език“ в ЕГ „Пловдив“, където са кандидатствали 1238 деца, а 295 от тях я бяха подредили на първо желание в личния си списък.
С малка разлика следва „Хуманитарни науки с английски език“ в Хуманитарна гимназия, избрана на първо място от 146 ученици и пожелана от общо 1224.
В класацията влиза и ЕГ „Иван Вазов“ с паралелките със засилено изучаване на английски и испански език, вписани съответно от 1219 и 1031 деца.
На пето място е специалността „Електронна търговия с английски език“ в Национална търговска гимназия – Пловдив, подредена от 64 ученици като първо желание и посочена от общо 985.
Най-висок обаче е бил балът за влизане в Математическата гимназия. Средният минимален праг за класиране в специалността „Математика с английски език“ е бил 442, а максималният – 499, при минимална разлика между двата пола. За специалност „Компютърна графика“ са се класирали само кандидат-гимназисти с бал от 466 до 497,5 т. Разликата в максималния праг е 8,5 т. в полза на момчетата. Следва специалността „Системно програмиране“ с бал 442 – 493.5.
Другите училищата, приели седмокласници с най-високи резултати, се подреждат така – Национална търговска гимназия, Езикова гимназия "Пловдив" и Хуманитарна гимназия "Св. Св. Кирил и Методий".
Сред най-желаните дуални паралелки са „Графичен дизайн“ в СУ "Черноризец Храбър", „Микропроцесорна техника с английски език“ в ПГЕЕ, „Топлотехника“ и „Експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника“ в ПГХТТ и „Мебелно производство“ и ПГВАД „Христо Ботев“.
На първо място в негативната класация е Професионална гимназия по кожени изделия и текстил "Д-р Иван Богоров" с 18 свободни места от последните обявени резултати от четвърто класиране. След него се нарежда Професионална гимназия по транспорт и строителни технологии "Гоце Делчев" със 17 свободни места за паралелка „Техник по транспортна техника / Електрически превозни средства”, с 15 места за „Спедитор - логистик Спедиция транспортна и складова логистика АЕ” и 14 за „Техник по транспортна техника Автотранспортна техника”.
На трето място е Професионална гимназия по облекло "Ана Май" с 15 свободни места за паралелка „Маникюр, педикюр и ноктопластика” и с 14 за „Моден дизайн – дуална”.
Професионална гимназия по машиностроене също се нарежда в класацията с 14 свободни места за паралелка „Електрически превозни средства”. Професионална гимназия по механотехника "Професор Цветан Лазаров" е с 13 свободни места за „Машини и системи с ЦПУ”.
Още от категорията
Две сестри се срещат за първи път след 50 години, разбират за връзката си случайно от... ДНК тест