Тони Стойчева е завършила право в ПУ „Паисий Хилендарски“ , като от 2008 година е била практикуващ юрист и адвокат, член на Адвокатска колегия - Пловдив, с опит в търговското, гражданското и вещното право.

През последните години тя бе част от различни граждани инициативи за съдбата на Тютюневия град, протестите срещу  пробива на Водната палата, заменките и покупката на имотите в парк „Отдих и култура“ и други. На местния вот тя спечели изборите за кмет на район „Западен“, издигната от ПП – ДБ.   Майка е на две деца.

-Г-жо Стойчева, за Вас участието в управлението на Пловдив е нещо ново. Успяхте ли да навлезете вече в новото Ви поприще?

- Доста добре се случват нещата с района и администрацията.  Запознах се с хората в администрацията и дейността на служителите. Вече успяхме да въведем една по-добра система за получаване на сигнали и за проследяване на тяхното изпълнение. Тя се състои в това не просто да им отговорим в срок, а да ги информираме като изпълнение.

Голяма част от тях са такива, че не може на мига да бъдат обработени. Т.е. ако е паднало дърво, да, ние ще изпратим до „Градини и паркове“ сигнала, или ако има замърсяване до „Чистота“.  Но ако някой иска детска площадка, например, не можем  да я изградим в кратък срок, защото трябват пари в бюджета, проект и всички други процедури.

Въпросното искане го записваме в тази система, така че, когато можем да кандидатстваме за средства, да ги уведомим. Освен това водещото в изграждането на такива зони е да се поставят там ,където искат хората, а не ние по наше усмотрение да мислим за тези места.

Смятам, че нещата се подреждат добре.

-Предварителните ви нагласи за очаквания-реалност препокриват се?

-Бих казала, че се препокриват в общи линии, но съм изненадана, че администрацията действа по-бавно и от това, което очаквах. Опитваме са да оптимизираме много процеси, включително и ги дигитализираме, за да се случват по-бързо нещата и с по-малко хартия. Процесът е дълъг, но ще работим в тази насока през целия мандат.

-Каква промяна искате да видите в района?

- В момента налагаме концепцията за „Зелен Западен“ с редица инициативи за опазване на околната среда, с акцент към зелената система. Работим и върху това да имаме  по-добра социална политика и по-богата културна програма.

По празниците успяхме да реализираме редица събития, в които се включиха училища, детски градини и социални институции. Имаме много талантливи деца и искаме всичко това да се показва и да заживеем като една общност.

-Район „Западен“ все още се води най-зеленият район на Пловдив. Виждаме обаче, че строителството настъпва все повече, особено на север от „Пещерско шосе“. Как виждате справянето с проблема с презастрояването?

-За съжаление, в района има грешки в урбанизацията, които са непоправими.  От друга страна строителните разрешения не се издават  от районната администрация за големите жилищни сгради. Ние не можем да влияем върху това хаотично строителство на комплексите. Въпреки това се надявам с новия Общ устройствен план и новата администрация, в това число и главният архитект,  по-стриктно да се спазва нормативната уредба, като тези лоши практики, на които бяхме свидетели, бъдат преустановени.

- Какви други проблеми виждате в района?

-След срещите ми с директорите на училищата стана ясно, че капацитетът на основните училища е на предела си. Просто  сградите им са с изчерпан капацитет. Необходимо е или да се направят надстройки на сегашните училища, или да се изгради изцяло ново училище.

Последно, това което зам.-кметът Владимир Темелков предложи, е средното училище на „Патриарх Евтимий“  да бъде изградено на терена зад мол „Пловдив.  Смятам обаче, че основните училища трябва да са приоритет за района.  В средните школа са по-големи ученици, които сами могат да използват обществен транспорт. При основните трябва да е близо до дома на децата.

С детските градини нямаме засега такъв проблем, но детските ясли са крайно недостатъчни. Район „Западен“ има нужда от нови ясли, тъй като в момента са само две, като има и 2 яслени групи, като скоро ще бъде разкрита трета.

-Как виждате развитието на инфраструктурата в „Западен“?

-Големият проект, който ще реализираме през 2024 година е ул. „Генерал Колев“, който бе включен в републиканския бюджет. Парите са 1,5 млн. лева, с които ще направим цялостна реконструкция. Улицата има технически проект и разрешение за строеж, като след гласуването на бюджета, ще можем да започнем обществена поръчка. Тази улица е в много лошо състояние и никога не е била ремонтирана.

Ние разчитаме на Община Пловдив за големите инфраструктурни проекти. Важен за целия район е разширението на „Пещерско шосе“. Когато през април се отвори „Модър-Царевец“ и разширението на „Царевец“ се случи, трафикът ще влиза в тясното „Пещерско шосе“. Друг важен проект е продължението на бул. „Свобода“ до улица „Рая“ с развръзка към парк „Отдих и култура“. Сега е времето за тези проекти, тъй като със застрояването в района цените на имотите за отчуждаване ще расте, а и самото изграждане ще е по-скъпо.

Връзката между Коматево и Прослав също трябва да се започне, която много ще спомогне за движението между двата квартала и връзката към Околовръстното.

От гледна точка на бюджета и работата на района,  следващата година не планираме големи проекти с изключение на ул. „Генерал Колев“. Искаме да подобрим по-бързо част от ситуацията с инфраструктурата, която е в много лошо състояние. Има улици, които са непроходими, особено в Прослав. За пример ще дам ул. „Албена“, където искаме да сложим настилка с фрезован асфалт, защото в момента там е кално петно.  Ще работим да се пооправят тротоарите, тъй като са в много лошо състояние.

-Подобряването на състоянието на междублоковите пространства бе друг Ваш приоритет, как смятате да го реализирате?

-Ще се опитаме да привлечем живеещи в блоковете, които са изразявали желание да съдействат при поддържката им. Въпреки че пространствата са грижа на ОП „Градини и паркове“ техният капацитет е много малък.

Правим механизъм, чрез който да ангажираме хората – дали с даването на някаква техника, или материали за разсад. Ние може да изградим и малки детски площадки, които да не са толкова големи с много уреди, но има зеленина, а това е най-важното за семействата и децата.

Ще бъдем по-гъвкави и по идейни в различни дейности, за да живеем в по-добър район. Но първо всеки трябва да е с чувството, че това са нашите места, те не са само на кмета и е добре да имаме отношение към тях.

-Притеснява ли ви, че вие заедно с кмета на район „Северен“ сте от различни политически сили от градоначалника и другите районни кметове?

-Аз се стремя да намерим общ език с администрацията на кмета Костадин Димитров. Искам да бъдем диалогични и да работим добре. За това се надявам да бъдем достатъчно колегиални и да няма излишна конфронтация, защото тя е излишна и никой не печели от нея, най-вече гражданите.