В българската полиция е като в природата- нищо не се губи, само сменя формата си. В МВР също - в повечето случаи полицаите само сменят табелките на  кабинетите си. Дори тези, чиито биографии са натоварени с  доста съмнения. Дори тези, прекрачили границата в повечето случаи се връщат "изпрани до бяло" от Върховния админисративен съд. А много от тях дори не стигат и до съда, а изчакват поредната политическа удобна ситуация, за да продължат кариерата си. 

 През 2019 г. България бе разтърсена от новината за разбита нелегална фабрика за производство на контрабандни цигари в пловдивското село Труд. Заводът, оборудван с модерна поточна линия, шумоизолация и собствен генератор, бълвал по 6 хиляди мастер бокса месечно от марките "Мурати" и "Роял", предназначени основно за гръцкия пазар. Загубите за държавния бюджет от дейността на фабриката бяха изчислени на над 15 милиона лева.

Тогавашният премиер Бойко Борисов лично инспектира акцията, при която бяха задържани 11 души, включително чужденци, живели и работили при пълна изолация в завода. Допълнителен нелегален цех с таен тунел за бягство бе открит и в село Ръжево Конаре. За лидер на организираната престъпна група тогава бе посочен Антон Арабаджиев, задържаните работници бяха осъдени в негово отсъствие. 

Как Антон Арабаджиев стана мултимилионер между 2011 и 2019 г., когато разбиха двете му нелегални фабрики за цигариПловдивчанинът се издирва от месец юли

Макар официалните изявления да говореха за сериозен удар срещу контрабандата, неофициалните слухове сочеха към дългогодишния служител на Икономическа полиция в Пловдив Антон Спасов, познат в криминалните среди като Тони Милионера. Според различни източници именно той е оказвал институционален чадър върху нелегалния бизнес, като предварително е „разчистил“ пазара, елиминирайки неудобни конкуренти.

След скандала Спасов бе преместен дискретно в районното управление в Стамболийски. 

Името на Спасов се появи и в скандалния тефтер на Цар Киро, в който имаше висши полицаи, митничари и политици. В него имаше суми, които са давани на държавните служители, както и телефони при "възникнал проблем" на ромската фамилия с властите.

През 2022 г. при акция на Икономическа полиция бяха разкрити складове за фалшиви маркови парфюми в две села от Община Родопи. Над 10 хиляди флакона с лога на световноизвестни марки, внесени нелегално от Турция и предназначени за пазарите на Западна Европа, бяха иззети. Двама мъже — собственици на замесените фирми, са задържани, а щетите за притежателите на марките се изчисляват на около 1 милион лева.

И тук, твърдят източници, се появява сянката на Тони Милионера. Неофициално се говори, че по време на акцията колата на служителя е засечена в непосредствена близост до склада, макар , че той не е участвал във въпросната акция. Но и тогава излиза "сух" от водата. 

По информация от МВР обаче "изгнанието" е свършило и предстои неговото връщане на висок пост — началник сектор в Икономическа полиция — ход, който буди сериозни въпроси.

 И най- сериозният е възможно ли е да се разчита на такива хора да се справят с икономическата престъпност, когато самите те са  замесени в сенчести схеми? Как може една система да се бори ефективно с корупцията и контрабандата, ако в нейното ядро стоят фигури, чиито интереси са дълбоко преплетени с престъпния свят?

Този парадокс хвърля сянка върху цялостната борба с икономическата престъпност. От една страна, обществото очаква от правоохранителните органи да гарантират законността и справедливостта. От друга — когато ключови фигури не само не са санкционирани, но дори се връщат на позиции с влияние, доверието към институциите се разрушава.