Националното представителство на студентските съвети в България настоява студентите да преминат към присъствена форма на обучение от февруари. Оттам са убедени, че това може да се осъществи по безопасен начин със зелени сертификати и с тестване на студентите, както това се прави в училищата, предаде националното радио.
Искането за възстановяване на присъствения учебен процес във висшите учебни заведения ще бъде изпратено до министрите Николай Денков и Асена Сербезова след празниците. Причината за него е, че към момента само няколко университета са се приспособили към зелените сертификати, обяви председателят на Студентските съвети Даниел Парушев.
В същото време студенти от Пловдивския университет подготвят официално писмо до Министъра на образованието, Министъра на здравеопазването и Министър-председателя на България, в което изразяват несъгласие българските студенти да имат достъп до висшите учебни заведения само със „зелен сертификат”.
"В тези мерки ние виждаме неправомерно отнемане и ограничаване на нашите граждански и въобще човешки права и свободи. Изказваме и своето откровено отвращение, че мнозина от нас най-вероятно ще бъдат принудени да се откажат от своето образование, ако мярката със зеления сертификат стане задължителна, поради своето нежелание да се ваксинираме или периодично да си правим тестове. Вярваме, че всички ние, студентите, имаме право на образованието, за което плащаме години наред. Смятаме, че наличието на сертификат, ваксинацията и тн. са избори, които всеки човек би трябвало да вземе сам за себе си, а не условия за учене, работа и въобще за живеене" категорична е Габриела Дамянова, която заедно със своя колега Костадин Павлов подготвят писмото.
"Ние, всички, сме привърженици на присъственото обучение и това е нещо, което трябва обезателно да се подчертае. Нашата кауза не е срещу връщането ни в университетите. А срещу принудата, насилието, дискриминацията и опасността за нашето здраве. Ние видяхме „от първия ред” недостатъците и неефективността на т.нар онлайн обучение и знаем, че то никога не би могло да замени живия контакт. Желаем отново да се обучаваме в нормална среда, но не и когато за това ще бъдем принудени да изпълняваме ултиматуми, които са в противовес с нашите разбирания и желания" обясни Дамянова.
Документът, който ще бъде изпратен е почти готов. Следващата стъпка е разпространението му из университетите в страната и събиране на подписи от студентите, а когато това се случи, документът ще бъде изпратен.
Целта ни в момента е да запознаем колкото се може повече хора (студенти и преподаватели) с подетата от нас нелека кауза, за да може всеки, който ни подкрепя и желае да се включи в борбата за своите права и свободи.
"От Националното представителство на студентските съвети вече изразиха становище, че настояват за връщане в университетите със сертификати и тестове. Знаем, че има студенти, които наистина биха подкрепили едно такова становище и то именно защото те вече са ваксинирани и притежават въпросния документ за ваксинация. Но това не означава, че всички студенти са съгласни с мерките, от чието въвеждане се опасяваме. Искаме общността да бъде запозната и с другата гледна точка – тази на студентите, които знаят, че малко по малко правата и свободата им се претопяват и искат гласът им да бъде чут.
А че такива студенти имат – в това сме убедени, защото в рамките на два дни над 170 студенти от ПУ „Паисий Хилендарски” подписаха писмо до един от административните органи на университета, с което изразихме своите опасения и несъгласието си от евентуалните задължителни мерки.
Студентите, съвсем по нашенски, ще бъдат разделени – pro и contra. Но нека общността не вижда само едната страна на проблема, нека не се вижда само тази половина, която върви в коловоза на официалната власт. Да се даде гласност и на другите от нас, които не желаят да живеят в безправна антиутопия", заявява Габриела Дамянова.
Още от категорията
Съдебният процес срещу хотелиера, ударил охранител в Стария град, тотално зацикли