„Правото е изкуство за доброто и справедливото” – тези думи на древноримския юрист Целз са вечен израз на мисията на правото да защитава справедливостта и човешките ценности. В този контекст, пловдивските студенти по право днес доказаха, че младостта и амбицията могат да вървят ръка за ръка с професионализма и отдадеността към каузата за справедливост.

В залата на втория по големина Апелативен съд в страната бе проведено съдебно заседание, но този път в ролята на съдии, прокурори, адвокати, свидетели и дори обвиняеми влязоха студенти по право от Пловдив. Денят на отворените врати бе организиран съвместно от Апелативен съд Пловдив, Окръжен съд Пловдив, Юредически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски” и Асоциацията на студенти юристи.

Учащите пресъздадоха наказателно дело, в рамките на което бяха разпитвани свидетели и вещи лица, изготвяли експертизи. Казусът и пледоариите бяха подготвени изцяло от студентите по право, които имаха и голяма публика от юристи, студенти, журналисти, както и деканът на Юридическия факултет доц. Даниела Дончева.

„В този ден от години провеждаме различни инициативи като възстановка на съдебен процес по действителен случай. Провеждаме обучения и други подобни мероприятия. Целта ни е да повишим знанията и правната грамотност на студенти и ученици от различни възрасти, защото считаме, че трябва да се запознаят с работата на съда отблизо. Днешната възстановка ще се проведе с активното участие на студенти,  на апелативния съдия Христо Крачолов и съдиите от Пловдивския окръжен съд – Даниела Събчева и Веселина Семкова. Участие ще вземат и служители на Регионална дирекция охрана – Димитър Спасов и Благовест Георгиев.  Надявам се днешният ден да остави добри впечатления и най-вече да попълни знанията ви.” Това заяви на студентите и присъстващите в залата председателят на Апелативен съд Пловдив Магдалина Иванова.

Магистратът запозна бъдещите юристи колко съдии работят в Апелативния съд и колко района обхваща той, като уточни, че е вторият по големина в страната след софийския.

По делото имаше двама подсъдими, един от които обвинен в умишлено убийство и изнасилване, а другият – само в изнасилване. Казусът бе за запознанството на двама мъже и непълнолетно момиче пред нощно заведение. По-късно младото момиче попаднало в компанията на двамата обвиняеми, които по обвинителен акт са я изнасилили в близко до клуба междублоково пространство. Един от подсъдимите я е душил, а вследствие на това лицето починало.

В началото на заседанието двамата „подсъдими” бяха доведени в съдебната зала, оковани с белезници и под засилена съдебна охрана. В заседанието бяха разпитани 4-ма свидетели, един от които по искане на адвокат. Бяха прочетени експертни заключения на вещи лица. Целият процес бе изключително емоционално преживяване за участниците, които дадоха всичко от себе си в частта с пледоариите. 

Петчленният състав на съда, в който участваха само жени, заседаваше близо два часа. В края на симулативния процес магистратите „осъдиха” единия подсъдим на едно общо най-тежко наказание от 18 години за изнасилване и умишлено убийство. Вторият обвиняем обаче получи „оправдателна присъда”.

След края на делото студентите изразиха своето удовлетворение от ползата на практическото обучение. Те споделиха, че са научили много за същността на работата на съдиите, на прокурора и на защитниците в съдебната зала, както и за
спецификите на наказателния процес, който изучават в момента.