Двата огромни общински терена от над 20 дка продължават да се ползват незаконно към днешна дата от фирма ПИМК за техен ведомствен паркинг, показа проверка на TrafficNews.

Седем дни след публикуването на разследването на Тина Ивайлова и GlasNews.bg  за незаконното ползване на общински имоти от страна на транспортния гигант ПИМК, от Община Пловдив не се чува нито дума. Мълчат и политическите сили, които иначе гръмогласно бранят всеки метър общинска собственост. А междувременно – бариерите са си на място, камионите – също. Имотите, оценявани на милиони, продължават да се използват от частна фирма, без договор, без наем, без санкция.

На фона на оглушителното мълчание, изникват още по-тревожни въпроси, които сочат към възможен пробив на информация в администрацията.

Какво се случва в Пловдив? ПИМК обсеби общински имоти от 20 дка - сложи им бариери и телена ограда ВИДЕООт над 10 години терен за озеленяване и улична регулация се ползват за паркинг на компанията на Илиян Филипов

Отделите по „Общинска собственост“ твърдят, че не откриват проблем – същите тези отдели, които до преди две години бяха под шапката на тогавашния зам.-кмет Пламен Райчев. Днес той е главен инженер в... ПИМК. Съвпадение ли е, че именно този отдел не вижда бариери, не открива нарушение и сякаш обслужва интереса на бившия си ръководител?

Докато други институции, включително Общинският инспекторат и полицията, ясно констатират, че имотите са заградени, с бариери, с жива охрана, и се ползват от частната фирма, звеното по „Общинска собственост“ съобщава, че… „няма бариери“ и „не е открито нарушение“.

Кой предупреди фирмата, че ще има проверка? Как така в деня на инспекцията бариерата липсваше, а седмица по-късно – вече беше върната на мястото си? Как служителите на Район „Северен“ не са „разбрали“ навреме, че трябва да реагират по сигнал за имот за над 10 млн. лв.?

Питаме кмета Костадин Димитров:

Притеснява ли го, че подчинените му служители не просто не защитават общинския интерес, а прикриват видимо нарушение?

Разпоредил ли е вътрешна проверка на дирекциите, които дават напълно противоречиви данни спрямо останалите институции?

Взел ли е мерки за потенциален теч на информация и съмнения за корупционна обвързаност между настоящи и бивши общинари и фирмата ПИМК?

Съществува реален риск след още две години този имот да бъде законно придобит от ПИМК чрез придобивна давност – напълно безплатно и необратимо. Конституционният съд вече отвори тази врата през 2022 г., отменяйки забраната за придобиване на държавна и общинска собственост по давност.

Няма ли кой да реагира?

Седем дни – пълна институционална тишина. Никакви действия, никаква принуда, никакви санкции. Само едно – видимо нежелание да се пипа този случай.

Излиза, че фирма ПИМК не просто е заела общински терен незаконно, а и е разположила своя охрана, бариери, и продължава спокойно да го експлоатира – дори след като нарушението бе публично оповестено.

Къде са кметът и Общинският съвет? Защо прокуратурата още не се е самосезирала?

TrafficNews ще продължи да следи случая и настоява за:

Прозрачна вътрешна проверка на общинските дирекции, участвали в инспекциите;

Публичен отговор от кмета Костадин Димитров относно предприетите мерки;

Обяснение от Пламен Райчев за настоящата му роля и евентуално влияние в този казус;

Бързи действия по изземване на имотите и забрана за ползване без правно основание.

Градът не може да си позволи още един мандат на институционален комфорт за бизнеса за сметка на обществения интерес. Това не е просто паркинг – това е тест за волята на управата да опази собствеността на пловдивчани.

Как се ползват 20 дка общинска собственост без лев в хазната на Община Пловдив?

Припомняме, че двата терена се намират между бул. „Рогошко шосе“ и бул. „Марица-Север“, непосредствено до базата на ПИМК. Единият е с площ от 6 895 кв.м и според Кадастъра е публична общинска собственост с предназначение „обществен селищен парк, градина – за озеленяване“. Другият парцел е 14 451 кв.м и обгражда първия имот. Това е уличната регулация на бул. „Марица-Север“, която според Общия устройствен план трябва да се свърже с бул. „Рогошко шосе“.

Проверка на място показа, че има две бариери – на едната пише „ПИМК Вход“, а на другата – „ПИМК Изход“. Видно е, че двата парцела се използват като паркинг от транспортната компания. Видео от дрон също показва как имотът е обсебен.

Десетките тирове, разположени на двата имота, се виждат както в сателитните снимки в Кадастъра, така и в Google Maps. В хронологията на промените в терените може да се проследи, че тези имоти са превърнати в паркинги с бариери преди повече от 10 години.

Колата на Google Street View е заснела местността през 2024, 2022, 2019 и 2015 година – на всички изображения паркингът съществува и е с контролиран достъп. Най-ранната снимка е от 2012 година, когато се вижда, че теренът е свободен.

За последните 13 години няма нито едно решение на Общинския съвет или заповед на Община Пловдив, с която този имот се предоставя на частно дружество. Логично може да се предположи, че ПИМК не просто ползва имота без правно основание, а дори след две години може да поиска да го придобие без да плати и стотинка на община Пловдив по давност. С решение от 2022 година Конституционният съд отмени забраната за придобиване на общински и държавни имоти по давност след 15 години.