Стотици доброволци пристигнаха днес в наводнените села Каравелово, Богдан и Слатина и заедно с местните жители се включиха в разчистването на ужасяващите последици от наводнението. Пристигнаха млади хора от Пловдив, София, Плевен, Стара Загора, Велико Търново. Докато политици от различни партии търсеха духа и посланията на Съединението в Пловдив, хората грабнаха лопатите и показаха на практика какво значи обединение. Пристигнаха военни, мъже и жени от доброволните формирования, имаше и украинци, които освен, че донесоха храна и вода, активно участваха в почистването.
Четири дни след стихията, пейзажът в тези села е почти нереален. По-голямата част от улиците и дворовете на местните жители са покрити с близо метър утайка от пясък и тиня. Мазетата и първите етажи на къщите са пълни с кал, а дървета и насаждения са заринати почти до клоните. Огромни камари клони и стволове са струпани като барикади по улиците и в дворовете. Автомобили, отнесени от стихията, затрупани животни.
Освен жива сила, в селата е изпратена и много техника от "Автомагистрали" АД и горските стопанства. Строителни предприемачи също са изпратили багери и камиони, за да помогнат на бедстващите.
Това, което липсва в наводнените села е координация. Големите камиони и багерите са полезни на големите улици, но те не могат да влязат в малките улици и в дворовете. На място са нужни малки багери и камиони , които да изгребват и изнасят тоновете наноси от градините на стопаните. В Каравелово две дами от селото бяха поели ролята на диспечери и разпределяха доброволците по къщите.
Въпреки преживения ужас, хората в наводнените села не униват и дори намират сили да се шегуват. "Ще сменяме мебелите, жените, всичко каквото трябва" , пошегува се мъж в Каравелово. Съседът му обаче веднага го апострофира, че жената си я гледа30 години и няма никакво намерение да я сменя. "Това, което хората виждат, тази помощ ,която идва от цялата страна им дава надежда, чеще преодолеят този ужас" коментира Тодор Шойлеков. Той е от съседното село Войнягово, но вече трети ден помагана екипите в Богдан и Каравелово.
Един от най- често задаваните въпроси е "Защо". Според бивш служител на горското, причината е комплексна. Голямото количество дъжд - 180 литра на кубичен метър, е свлякъл много дървета, които са направили естествен бент над селата, който обаче не е издържал нанапоранасъбралата се вода и се е скъсал. Преди години е имало редовна сеч на т.нар "елшаци" покрай реката. От там местните хора са си добивали дърва. А след 10-15 години растителността се възстановява. Голяма част от довлечените дървета са точно "елшаци". Според експертът от 10-15 години няма интензивна сеч в планината, но но най- големите поражения са направенипо времето на Тройната коалиция. Сега има нарушено равновесие между стари и нови насаждения. Сега никой не залесява.
Преди 10 години имаше доклад на БАН, който предвиждаше климатичните промени ,които предстоят и до какво ще доведат те. Задължително трябва да се вземат под внимание тези прогнози и дасе обезопасяват реките и дигите, анеда оставяме всичко на Божията воля. Защото Бог помага, но в кошара не вкарва, казват местните хора.
Дано някой ги чуе!
Бел. авт. Щетите са огромни и ще са нужни много време, средства и труд, за да бъдат отстранени. Борбата с последствията ще отнеме много време, което може да бъде съкратено, ако повече доброволци и фирми, които разполагат с нужната техника , се включат в разчистването. Но след това, всеки един ще може да каже, че е участвал в сегашното Съеднинение!