Стартира ваксинация на българи с ваксината "Янсен" на Johnson&Johnson. Приоритетните групи за ваксиниране с тази ваксина за хората от туристическия бранш, заради това че ваксината е еднодозова. Идеята е тази ваксина да се използва при групи, за които се изисква постигане на по-бърз ефект. Това стана ясно на брифинг на държавния здравен инспектор Ангел Кунчев и Изпълнителния директор на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов. 

"Ваксината на "Янсен" ще се използва без ограничения у нас, както решиха и още 7 европейски страни днес", посочи Кунчев. 

Днес беше получена първата доза от 14 хиляди, а се очаква в следващите дни в страната ни да бъдат доставени още 14 хилядо дози. Заради малкото дози България смята да приоритизира ваксинацията на хората в туристическия сектор, но и на тези, при които ще е много по-трудно да се положи втора ваксина. 

 

"Смятаме да се съсредоточим към туристическата индустрия и да започнем с тази еднодозова ваксина, за да има защитени хора в тази индустрия. Ваксината "Янсен" на Johnson&Johnson ще се използва за групи, изискващи по-бърз ефект. Освен в туристическата, имаме някои по-трудно достъпни групи, например ромското население. Правим изчисления, може би там ще направим пунктове, и смятаме да започнем ваксинацията с нея, тъй като при тях е по-трудно да бъдат намерени хората за втора ваксина", посочи Кунчев. 

Вече е публикуван графика и списъка на 26-те имунизационни пунктове, които ще работят за "Зелени коридори" и през празничните дни. Там ще се извършва ваксинация с "Астра Зенека" и "Пфайзер" на всички желаещи.

"По отношение на Астра Зенека препоръчваме горещи, ако хората са с първа игла, да се ваксинират и с втора", посочи Ангел Кунчев. 

Доставките за ваксини обаче от тук насетне ще са предимно с РНК ваксина. 270 хилляди дози от "Пфайзер" се очакват през идната седмица, а от другата се очаква по 410 хиляди седмично до края на май. 

"Лек превес има в нежеланите реакции при "Янесен", отколкото при "Астра Зенека", но няма ограничение при използването", посочи Кунчев.

Беше направен много задълбочен анализ и общото становище е, че може да бъде прилагана и е потвърдено доброто съотношение на полза и риск. 1 на 1 милион ваксинирани може да имат тежки странични ефекти от ваксината и няма допълнително ограничение от държавите, допълни Богдан Кирилов.