Общински  институт  „Старинен Пловдив” пусна към медиите становище относно наложената принудителна административна мярка от страна на Министерство на културата, с която се постановява да се преустановят всички дейности с намеси по единичната недвижима археологическа културна ценност. В следствие на предписанията на инспекторите от Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство, кметът на Пловдив Костадин Димитров е издал заповед, с която забранява на служителите в института да правят интервенции, които биха могли да нарушат целостта на мозайките, а във втората, че при спешност като плесен или замърсяване,  специалистите в „Старинен Пловдив” трябва да предприемат действия при спазване на законовия ред.  Редът е доклад за спешната необходимост и съгласуване на дейностите с Археологическия музей.

Поместваме позицията на Общинския институт „Старинен Пловдив”:

На 15.04.2024 г. по сигнал с вх.№ 45-00-126/28.03.2024 г. в Епископската базилика на Филипопол беше извършена проверка от ГД ИОКН към Министерство на културата, а на 16.04.2024 г. беше издадено Разпореждане за прилагане на принудителни административни мерки на ОИ „Старинен Пловдив“, последвано от Констативен протокол от проверката с дата 26.04.2024 г.

Във връзка с констатирането на извършваните от екипа на Института дейности по поддръжка на мозайките и археологическите структури са дадени следните писмени предписания към ОИ „Старинен Пловдив“: 1.„да се преустановят всички дейности, свързани с намеси по ЕНАКЦ Епископска базилика на Филипопол. Срок: Постоянен“ и 2. „Да се изготви и предостави на МК, НИНКН и РАМ – Пловдив, пълна документация за извършените намеси на обекта, след 30.07.2020 г. Срок: 01.06.2024 г.“

Административната процедура, в хода на която са съставени Разпореждане за ПАМ и Констативен протокол, е обжалвана от Общински институт „Старинен Пловдив“. На този етап е налице решение на първоинстанционния съд, което не е окончателно и не е влязло в сила.

В изпълнение на издаденото Разпореждане за ПАМ от 16.04.2024 г. от страна на ОИ „Старинен Пловдив“ са преустановени всички превантивни и поддържащи дейности по ЕНАКЦ „Епископската базилика на Филипопол“ и в указания срок до 1.06.2024 г. е изпратен Доклад за проведена консервация и реставрация на подови мозайки от обект „Епископска базилика на Филипопол“ – Пловдив, след приключването на проект за „Защитно покритие, реставрация и експониране на Епископската базилика на Филипопол 2015 – 2020 г. и приемането на КРР дейности за приключили с Комисия по определения в ЗКН ред“ съответно до МК, НИНКН и РАМ – Пловдив.

В доклада е обърнато внимание, че само месец след връчването на Разпореждането за налагане на ПАМ и преустановяването на поддържащите дейности по подовите мозайки на Базиликата, тяхното състояние е притеснително – „по повърхността на мозайките в определени проблемни участъци вече се наблюдава развитие на плесени, алги, ефлоресценция на соли и повърхностна деструкция на тесери от нестабилни скални породи. Това от една страна влияе деструктивно върху мозайките и хоросана, а от друга създава лошо впечатление у посетителите за не поддържане на обекта“.

Вследствие на проверката на служителите на ГД ИОКН и издадените актове в хода на последната, кметът на град Пловдив адресира до директора на Общинския институт Заповед № 24–ОА1183/ 14.05.2024 г., по смисъла на която е забранена „всякаква дейност и намеса върху целостта на реставрираната НКЦ „Епископската базилика на Филипопол“ от служители на ОИ „Старинен Пловдив“. От друга страна, съгласно същата заповед, „При спешна необходимост от намеси, всички дейности, свързани с мозайките и АНКЦ Епископската базилика на Филипопол, предварително да бъдат докладвани и одобрявани от Регионален археологически музей Пловдив и да се извършват по реда на чл. 83, ал. 1, т.1, буква „а“, чл. 147 и чл. 148 от Закона за културното наследство. Срок: Постоянен“.

Указанието всички дейности „предварително да бъдат докладвани и одобрявани от Регионален археологически музей Пловдив“ противоречи на ЗКН, който с разпоредбата на чл. 84 урежда по изчерпателен начин реда, по който се извършват намеси, като се въвежда необходимото, но достатъчно условие за съгласуване на дейности по консервация на културни ценности с категории „световно значение“ и „национално значение“ единствено и само с НИНКН и МК.

От своя страна, във връзка с разпореждането в заповедта на кмета дейностите „да се извършват по реда на чл. 83, ал. 1, т.1, буква „а“, чл. 147 и чл. 148 от Закона за културното наследство“, директорът на Общински институт „Старинен Пловдив“, като проектант и ръководител на реставрацията на подовите мозайки от обект „Епископската базилика на Филипопол“, е изготвил служебно План-програма за превантивна и поддържаща консервация и реставрация на подови мозайки от обект „Епископската базилика на Филипопол“. Програмата е заведена в НИНКН с вх. №08 00-6475/(10) от 14.10.2024 г.

„Старинен Пловдив” чисти Голямата базилика, съгласува интервенции по мозайките с АрхеологическияСлед констативен протокол и принудителна административна мярка от Министерство на културата, са ограничени правомощията на служителите от Общинския институт

С оглед съображенията, изложени дотук, и в контекста на ситуацията, в която Общински институт „Старинен Пловдив“ е поставен, с писмо до министъра на културата с копие да кмета на гр. Пловдив с вх. №08-00-336 от 14.10.2024 г. в МК, директорът на Института отново е изразил своята загриженост за състоянието на мозаечните подове в Епископската базилика на Филипопол с надежда да бъде намерено адекватно и навременно решение за тяхното опазване и своевременно привеждане в добро физическо и експозиционно състояние. Писмото може да бъде изискано по институционален ред по Закона за достъп до обществена информация. В случай че писмо с вх. №08-00-336 от 14.10.2024 г. не ви бъде предоставено, ще ви запознаем с неговото съдържание.

Световната практика показва, че мозайки, запазени insitu(на място) на археологически обекти, могат да бъдат опазвани само чрез регулярната им поддръжка, за да се намали деструктивното въздействие на различните фактори и атмосферните влияния. Поддръжката се състои от серия от операции, включващи предварително проучване на мозайката, дейности по първична стабилизация и периодично инспектиране на състоянието на мозайката, последвано, ако е необходимо, от планирани интервенции за нейното опазване и стабилизация.

Поради наложената забрана за извършването на „всички дейности, свързани с намеси върху ЕНАКЦ „Епископската базилика на Филипопол“ вече седем месеца не се извършва почистване на мозайките от прах и други замърсявания, свързани с ежедневното функциониране на обекта. В резултат на това мозайката придобива неугледен и неподдържан вид.

Към Общински институт „Старинен Пловдив“ функционира Лаборатория за консервация и реставрация, разполагаща със специалисти по реставрация на мозайки, вписани в Регистъра по чл. 165 от ЗКН, участвали в екипа за реставрация на мозайките от Малка базилика и Епископската базилика на Филипопол. В този смисъл, институтът разполага с необходимия ресурс и специалисти, които, след съгласуване на програмата, в рамките на своите служебни задължения, да извършват заложените в нея дейности.