„Имаме най-добрите цени в Европа, но това не е достатъчно. Искаме да свалим цените и да омекотим удара към джоба на хората, които пълнят своите автомобили. Това е световна криза и ние трябва заедно да минем през това. Каквото зависи от правителството за цената на горивата ще бъде направено. Поставих въпроса с европейските лидери. Редица страни имат по-висок акциз, аз поисках по-нисък и то временно, но не бе прието добре, защото другите страни не могат да си го позволят, така че не е възможно у нас.” Това заяви премиерът Кирил Петков след среща с Българската петролна и газова асоциация непосредствено преди Великденските празници.

Въпреки това пловдивчани зареждат колите си за празниците на средна цена от 2,93 лева за литър бензин А95 и 3,09 лева за литър дизел. Справка със сайта fuelo показва, че за последната седмица най-масовият бензин и пропан-бутанът не са променили цената си, а тенденцията за застой ще продължи. При дизелът е отчетено увеличение от 2 стотинки, което са 0,65%. Тенденцията предполага, че цената ще продължи да се увеличава. Метанът също следва тенденцията за увеличение, като за последната седмица е повишил цената си с 0,04 лв./кг., което са 1,24%.

Пловдив запазва статута си на един от градовете с най-евтино горива в България. Според осреднените цени, областта е на второ място към момента, като по-евтино е единствено в Област Русе. Бензиностанциите на "Рогошко шосе" обичайно продължават да поддържат най-ниските цени под тепетата, докато най-скъпо е по големите вериги. 

Цената на петрола на световната борса продължава да лавира в границите между 100$ и 110$ от началото на март и експертите прогнозират, че в следващите месеци цените у нас ще останат сравнително стабилни. Според Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация „няма фактори, поради които цената на горивата да доближат 4 лв. за литър, при каквато и да е ситуация”. Въпреки това, ако има санкции за руския петрол– те със сигурност ще се усетят и у нас и цените на горивата ще се повишат”, смята експерта.