Фондът „Благоустрояване“, за който имаше съмнения, че е създаден в колаборация и в интерес на строителните фирми, бе отхвърлен от Общинския съвет. Повече от два часа бяха дебатите за създаването на новото перо в бюджета на Пловдив, което поне на документи трябваше даде повече средства на районните кметове. Той бе пряко свързано и с вдигането на таксите за строителни разрешения от 5 лева/ кв.м на 12 лв./кв.м , а 60% от средствата трябваше да отиват за районните кметове и по-точно там, където има ново строителство.

От дебатите обаче стана ясно, че общинските съветници не са убедени, че този фонд е целесъобразен, а още повече, че въпреки дългата работа по него – има прекалено много въпроси без отговор.

В встъпителната си реч кметът Костадин Димитров заяви, че този фонд е стъпка напред в делегирането на повече средства на районните кметове за нова инфраструктура.  Той заяви, че и други градове взимат пример от Пловдив и създават такива фондове.

Най-голямата критика към кмета дойде обаче именно от съветниците на ГЕРБ, които на последните сесии показват, че не мислят еднакво с градоначалника.

Първата дойде от Слави Георгиев:

„Точката за фонда е изключително изненадваща. За първи път някой извън Общината се опитва да казва как да се харчат парите на пловдивчани. Иска се общинските съветници да се откажат от своите правомощия да определят бюджета, който по презумпция е изцяло за благоустрояване“, заяви Георгиев. Той попита как са се определили тези 60% - защо не са 80% например.  Георгиев заяви още, че все едно общински съветници да определят цената на квадратен метър на строителите.

„Моля ви, г-н Димитров, не ставайте съучастник в презастрояването на град Пловдив“, каза Георгиев.

Кметът отговори, че този фонд е именно мярката, за контрол и съпътстваща инфраструктура, в конкретните райони, които се застрояват, като даде пример с Пещерско шосе и район „Западен“.

Кметът на район „Западен“ Тони Стойчева бе единственият районен кмет, който бе дошъл на сесията, за да се изкаже в подкрепа на предложението за фонда. Отново любопитен момент бе, че изказванията и позицията на Стойчева бе в разрез с изказванията и тезите на нейните съпартийци от „Продължаваме промяната“. Местният координатор на партията Тодор Токов се обяви против този фонд, защото има съмнения, че той ще работи прозрачно, а и няма пречка и без него да се дават повече средства за районните кметове.

По време на дебатите стана ясно, че годишно ще се генерират между 3 и 4 млн. лева в това перо, ако бъде приет, което означава, че средно районните кметове ще имат около 500 хиляди лева. Много от съветниците обаче попитаха дали това ще са единствените пари за районните кметове или ще са допълнителни. Изникнаха и още въпроси дали парите няма да отиват за покупка на частни имоти от строителните фирми, каквато възможност се отваряше с правилата му.

От БСП и „Възраждане“ пък вървяха в пълен унисон с изказванията на кмета Костадин Димитров с мотиви, че по този начин районни кметове ще имат повече пари. Бърза справка обаче показва, че двете партии отхвърлиха всички предложения по време на гласуванията на бюджета за районните кметове, но сега те станаха радетели това те да получават повече средства и права.

Борислав Инчев от „Браво Пловдив“ критикува изключително много предложението и как то не било защитено в постоянните комисии от кмета, зам.-кмета и главния архитект, а на сесията са хвърлили Тони Стойчева и главният секретар Ангелина Топчиева на амбразурата.

„Такъв фонд трябва да се създаде когато се гласува бюджета. Механизмите му не са ясни, липса и комуникация за тяхното изготвяне. Защо трябва да се отчуждават имоти с него? Ние имаме такъв фонд. В същото време виждаме колко пари има за проектиране на незастроени зони и такива с голям инвеститорски интерес, за които спешно трябват ПУП-ове“, заяви Инчев.

В крайна сметка предложението събра 24 гласа „За“, 2 „против“ и 23 „въздържали се“ и бе отхвърлено.  За него гласовете си дадоха 5-има съветници от ГЕРБ, „Съединени за Пловдив“ „Възраждане“, БСП и ИТН. Не го подкрепиха ПП – ДБ, „Браво Пловдив“, 8-съветници от ГЕРБ и „Независими за Пловдив“.

За вдигането на строителните разрешения дебатите се бяха изчерпали с точката за несбъднатия  фонд. Всички изказвания бяха в подкрепа на мярката, която трябва да събере повече средства в бюджета на Пловдив. Предложението бе подкрепено от 38 съветници, като „Въздържали се“ бяха четирима съветници от ПП/ДБ, от „Независими за Пловдив“ и арх. Костадин Палазов от БСП.

Строителните босове пак поставиха кмета на колене, архитект от БСП отвори Кутията на ПандораОбщинският съвет сам си „отряза" едната ръка в контрола с безразборното строителство по нивите

Консенсус или самоунижение? Кметът оскърби екипа си, Филипов – партньорите сиСлед седмица на война Димитров и шефа на ПИМК-а обясниха, че всичко е било за „законност", а не и за пари

Натиск! Шефът на ПИМК плаши с отстраняване кмета на Пловдив заради цените на строителните разрешенияИлиян Филипов и други строители притискали Костадин Димитров да се откаже от новата наредба за строителство

Строителните разрешения в Пловдив скачат до 12 лв./кв. м, всяка година ги актуализиратЗапазват цените за съгласуване на проекти за енергийна ефективност и паметници на културата от 1 лв./кв. м

Ще покаже ли кметът воля? 2/3 от пловдивчани подкрепят ръста на цената на строителните разрешенияВсе още наредбата, която да определи цената за строителството не е качена на сайта, въпреки заявката на градоначалника

Поощрение от кмета? Вратичка позволява фирмите да си връщат парите от ръста на строителните разрешенияНовият фонд „Благоустрояване” ще може да финансира и купуване на частни имоти