Днес тръгна официално системата за електронни рецепти. Тя се използва по желание от лекари и фармацевти още от два месеца насам, но от 1 юни използването ѝ за всички лекарства, частично или изцяло финансирани от Здравната каса, вече е задължително.
Без изненади все пак внедряването само на електронните рецепти по НЗОК днес предизвика проблеми в редица обекти от аптечната мрежа. Според някои от фармацевтите става дума за локални сривове, а според други системата блокира на централно ниво.
"Днес в аптеката ми дойдоха няколко души, които още от врата ме питаха дали мора да обработя електронна рецепта. Очевидно бяха връщани от други обекти", коментира пред репортер на TrafficNews един от фармацевтите в аптека в Пловдив.
Факт е обаче, че проблемите очевидно не са нарушили тотално темпа на работа и след краткотрайни проблеми и спирания, достъпът до централния сървър все пак е бил осъществяван от аптеките, съответно рецептите обработвани.
"Докато системата не работи реално пациентите могат да закупят съответните предписани медикаменти, но трябва да ги платят изцяло, т.е. няма да могат да бъдат финансирани по Здравна каса", обясняват в една от аптеките, където наш репортер направи проверка за това как стартира този етап от внедряване на електронно здравеопазване.
Потърсихме за коментар шефката на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия Стайкова, която потвърди за TrafficNews, че процесът с издаване и обработка на електронни рецепти днес върви нормално и че ако има някакви спирани те са локални и кратки.
"Проблеми с рецептите по Здравна каса няма, тъй като те вървят в електронен вариант от няколко месеца, което позволи да се натрупа опит и се хванаха проблеми при тях. Освен това продължават да важат и хартиени рецептите с лекарства по НЗОК, издадени преди 1 юни. Тези пациенти, които имат рецепти за едномесечно или тримесечно лечение важат в този срок, ако са издадени преди днешна дата", поясни Стайкова.
Фармацевт Стайкова обаче подчерта, че днес остава проблемът с т.н. "бяла рецепта", за която няма обнародвана Наредба за допълнение на Наредба № 4 от 2009 г., съгласно която се позволява лекарствени продукти, заплащани пряко от пациента, да могат да се издават и изпълняват и на хартиена, и на електронна рецепта.
Идеята на тази промяна е да се обезпечат възможностите за предписване на лекарствени продукти от съответните медицински специалисти, независимо дали същите притежават внедрен специализиран медицински софтуер.
Така остава неясно законно или не е да се издават и обработват в момента бели хартиени рецепти.