
Прекратяват загробването на умъртвени кози и овце на територията на Община Първомай. Вместо това болните стада ще се карат за обезвреждане в инсинератор, инсталиран в Пловдив. Това е решила местната епизоотична комисия, която заседава във връзка с поредния потвърден случай на шарка по дребните преживни животни на територията на областта. Решението е било взето по време на извънредно заседание от 21 юли и идва на фона на сериозно медийно и обществено напрежение след случая със загробени над 400 болни животни край село Татарево. Както TrafficNews вече съобщи, заровените трупове предизвикаха тревога у местни жители заради риска от замърсяване на почвата и подпочвените води, макар да бе извършено от служители на БАБХ и със знанието на местната власт.
Според информацията, представена на днешното заседание от д-р Иван Шиков – началник на отдел „Здравеопазване на животните“ към ОДБХ-Пловдив, на територията на село Дълбок извор са открити положителни проби за заболяването в два животновъдни обекта. Потвърдени случаи има и в село Драгойново. Заболяването, което е силно заразно за овце и кози, изисква бързи и координирани действия, за да се предотврати разпространение.
От Община Първомай подчертаха, че загробване на територията на общината няма да бъде извършвано – нито на публични, нито на частни терени. Комисията набеляза и мерки за засилен контрол върху нерегламентираната търговия на живи животни и продукти от тях, както и за предотвратяване на незаконно изхвърляне на трупове.
Умъртвените животни с шарка ще бъдат транспортирани до инсталиран в Пловдив инсинератор, където ще се обезвреждат труповете. Това ще става посредством специализиран превоз, след който ще се прави обеззаразяване и дезинфекция, казва д-р Шишков.
Сред решенията на комисията е да се даде право на собствениците на животни да откажат принудително умъртвяване на добитъка си, като за целта следва да подпишат декларация по образец на БАБХ. Това обаче не изключва прилагането на други ограничителни мерки спрямо засегнатите обекти с цел недопускане разпространението на заразата.
На заседанието присъстваха кметове на засегнатите населени места, представители на ветеринарни служби и Българския ветеринарен съюз – Пловдив. Основна цел остава ограничаването на заразата в рамките на вече установените 3- и 10-километрови зони и избягването на масово умъртвяване на животни без изричното съгласие на стопаните.
На заседанието са присъствали представители на Общините Пловдив и Първомай, както и председател на Общинската епизоотична комисия.
Акценти


Търсят десетки млади лекари в Пловдив и областта






Катастрофа край Пловдив затруднява движението по АМ „Тракия"
