Собственик на жилище в незаконния комплекс „Алекс Бел“ се опита да спре изселването на сградата. Той е завел жалба до Административен съд, с която протестира срещу това, че не е бил конституиран като страна по делото, което разглеждаше заповедта на Община Пловдив за незабавно освобождаване на обекта.
Припомняме, че комплекс „Алекс Бел“ в кв. „Беломорски“, чието строителство започна преди години и така и не стигна до край, не притежава Акт 16. Въпреки че основната сграда не е въведена в експлоатация, в нея живеят хора и се помещават търговски обекти. Нещо повече – част от свободните апартаменти и към днешна дата се предлагат под наем за студенти като частно общежитие. Има данни и за хотелиерски услуги.
Сагата с проверките започна преди години, като бе констатиран риск за конструктивната цялост и дори безопасността на обекта. По тази причина местната администрация в „Южен“ издаде заповед, но същата бе атакувана в съда от възложителя на строителството Емил Кандилов. По казуса заседава и Върховният административен съд, където Кандилов и собственици обжалваха решение на АС-Пловдив, потвърдило общинската заповед. В свое решение от 19 ноември ВАС потвърдили становището на пловдивските магистрати и каза, че по заповедта не са открити нарушения. Разноските по делото в размер на 200 лева бяха присъдени на незаконно настанилите се жалбоподателите, които следваше да напуснат кооперацията.
От своя страна през август другият собственик на имот в „Алекс Бел“ внася лична жалба срещу заповедта, която обаче административните магистрати са оставили без разглеждане. Причината е, че заповедта на Община Пловдив вече е била потвърдена от втора инстанция и следва да е влязла в сила, а предвид това да се водни ново производство по нея е недопустимо. Собственикът преценил да се обърне към ВАС, откъдето обаче месец по-късно постановяват, че жалбата му все пак трябва да бъде разгледана в съда в Пловдив.
По всичко личи, че изпълнението на заповедта за изселване ще се отложи във времето, тъй като съдебната битка продължава. На 28 януари е насрочено ново заседание, в което собственикът на апартамент ще трябва да защити пред АС-Пловдив тезата си защо е против нея. Той ще може да стори това с всички допустими по АПК и ГПК доказателства и доказателствени средства, включително че е издадено удостоверение за ползване на кооперацията. От своя страна ответникът по делото – кметът на Община Пловдив, ще трябва да представи доказателства кога и как оспорената заповед е съобщена на пловдивчанина.
Какво обаче ще бъде решението на съда след това, предстои да разберем очаквайте подробности.