Снимката на тази „пловдивска красавица“, публикувана преди седмица  във Фесбук страницата „Пловдив- столица на изкуството, красотата и културата“ е събрала 265 коментара и е споделена около 60 пъти.Под споделените постове има още десетки коментари.  Подобни постове би трябвало да са „червена лампа“ за управляващите в града, защото показват не само какви теми вълнуват пловдивчани, но и какво е отношението на гражданите към даден проблем.

Държавата и общината от години са абдикирали от проблема със старите сгради, които са паметници на културата или поне носят белези на такива и през последното десетилетие виждаме как десетки подобни „красавици“ загинаха  безславно, запалени от скитници или съборени от новите им собственици.

В очакване на актуализацията на Националния регистър за паметници на културата , собствениците бързат на продадат или да съборят проблемните сгради. Опитът да бъде наложен мораториум върху събарянето на сгради в центъра на Пловдив преди няколго години пропадна и унищожаването на културното ни наследство върви с пълна сила. То се изразява не само в събаряне на сгради  като тази на снимката, но и в пълно неглижиране на състоянието на много от къщите – паметници /и не паметници/ . За съжаление градската управа не използва дори ограничените възможности, които предлага нормативната база и се задоволява само с бланкетни предупреждения , жълти ленти и предпазни мрежи или огради край фасадите, които застрашават пешеходците. И така с всяка изминала година сградите се рушат, покривите протичат, фризовете по фасадите падат, докато поредната къща не стане в състояние , подходящо да се приложе прославутия План за безопасност и здраве и тя да бъде разрушена.

За съжаление Общината също не е сред добрите стопани, защото част от рушащите се сгради имат процент общинска собственост . Но това по никакъв начин не помага за запазването на къщите.

И все пак ето и част от коментарите, за да може градската управа да се отреагира в щенията на гражданите:

 - Такива имоти трябва да бъдат отнети, поради липса на поддръжка от собствениците и реставрирани като общински.

- Най -често тези имоти се продават на строителни фирми и предприемачи, за да се построят безличните блокчета, от които собствениците взимат по няколко апартамента.

- В западните страни собствениците са длъжни да поддържат имотите си. В противен случай санкции.

  - Ако нямаш пари да поддържаш - продаваш и купуваш според възможностите си! Ама нали всеки иска да е най-велик-да живее в центъра, дори в къща която всеки момент ще се срути на главата му.

- Нямате опит на наследник, на чиито предци имотите са били отнети НАСИЛСТВЕНО от държавата. Десетилетия наред тези имоти са били ползвани нехайно от същата тази държава и сега сa върнати пак от тази държава в плачевно състояние. Не си ли задавате въпросите: Дали тези собственици са в състояние (наличие на време, средства, административни пречки и пр., и пр.) да ремонтират тези имоти? Дали държавата не би трябвало да подпомогне тези собственици, след като десетилетия наред е ползвала тези имоти абсолютно безстопанствено? Много, ама много е лесно да се дават съвети за решение на един проблем, какъвто ти лично никога, ама никога не си имал.

 - Общината да ги реставрира бг по програми или със собствени средства и след това да си изиска парите по съдебен ред.

 - Дълги години такива имоти се използваха от държавата, която не инвестираше в подръжка, за туй са на този хал! 

 - 45 години държавата е използвала имот,а давайки под наем : ДРУГАРИТЕ после го връщат в окаяно състояние на собствениците. Откъде пари за ремонт? Повечето са били интернирани. Познато ми е.

 - Вероятно е върната след реституция в окаяно състояние, наследниците намат възможност да я възстановят, не могат да изтеглят заем и какво да направят? Специално за сградите с архитектурна, историческа ценност държата трябваше да отпуска безлихвени кредити да се възстановят и подържат .

 - Много от имотите на времето са били отнети незаконно, или собствениците им са били изгонени в чужбина, например старите евреи. В Америка, ако някой не си плати данъците 2 години, областта продава имота на търг и си прибира данъка и дава останалото на собственика.

 - Може да ги задължат в закон да си ги оправят фасадно, в срок и ако не го спазят да я продадат на който може и иска! Да я отнемат е грубо и невъзможно!

 - В много страни, когато една красива историческа частна сграда бъде оставена да се разрушава от своите наследници, съществуват няколко възможности в зависимост от тежестта на щетите и местните разпоредби, включително: достигане до организации за опазване, проучване на държавни субсидии и данъчни кредити, преследване на базирани в общността решения като набиране на средства или кооперативна собственост, или дори застъпничество за правни действия, за да бъдат принудени наследниците да поддържат собствеността; в крайна сметка целта е да се намери начин да се запази историческата стойност на сградата, като същевременно се адаптира към нова употреба, която е устойчива и полезна за общността.

 - Е, кой според вас е виновен? Нали ако чакаме на общината, държавата, значи моите и вашите пари да се харчат за някои небрежни и безродни хора, които не се грижат за собствено наследство.Може би е вариант ако не се грижат да им се отнеме като опасни и тогава се продава на хора, които се задължават да я поддържат.Не смятам за последното че съм права, но трябва някак да се задължават СОБСТВЕНИЦИТЕ.

 - Не разбрахте ли,че думата ЕСТЕТИКА е не позната за българския бизнесмен.

- В България ги оставят да се срутят тотално и след това ново строителство!!!

 - Във Франция общината задължава собствениците до 5 години да приведат интериора на сградата в съответствие с този на квартала, в който се намира жилището. В противен случай собствениците се санкционират и може да се стигне до отнемане на имота. Ако къщата е на жилфонд,  общината е длъжна да извърши обновяването като паметник на културата. Обществото трябва да е бдително и готово да реагира при грубо разрушаване. В Пловдив останаха все по малко сгради с подобна старинна орнаментика. А това е истинска красота,не бетонните постройки.Дано се намерят разумни хора да реагират.

 - Оставиха тютюневите складове да изгорят и разрушат,една красива къща ли ще им се опре! Ул. "Иван Вазов" загуби своя характер! Скоро целият град ще загуби красотата си!

 - И тя тихо ще си замине , както всички преди нея красиви къщи.

- Няма ли кой да се погрижи за тази красавица? После ще съжаляваме, но ще бъде късно! Това е пловдивският дух и трябва да го пазим!!!

- Държавата трябва да дава пари и да помага, понякога собствениците нямат възможност.Както се намират пари за "саниране"на раздрънканите панелки, така да се отделят пари и за тези красиви къщи.

-Сигурна съм, че ще дойде ред и на тази къща.В Пловдив се направи толкова много през последните години, но и наследниците трябва да поемат отговорност.

 - Всеки ден минавам покрай нея и се мъча да си я представя в дните на великолепие. Посягам да я снимам и ми става тъжно. Колко човешки съдби са оставили своя отпечатък. Малко по-надолу в посока към банките има още една тъжна красавица.

-А колко приказно красива е пролетта,когато нацъфти глицинията........!  Специално минавам оттам да ѝ се полюбувам ! И още една такава с огромна,пищна глициния има на стръмната улица ,в подножието на Сахата!

-  Когато наследниците са много, никой не иска да се мине. Така и е държавата - много отговорни на хартия, но всеки чака друг да му свърши работата.

- Лишаването на наследниците от наследство е подмяна на историята и паметта на едно населено място.

 - Тази пловдивска красавица има нужда от ремонт. Иначе ще стане като тютюневия склад на Сточна гара - развалини.

- Била е красива сграда! Сега е изоставена, очукана от времето ,ненужна никому и се руши . Липсва и обич, грижа и поддръжка....като при хората .

- Унощожиха цяла държава, да не говорим за Пловдив, ако някой е бил 30 год.извън България няма да го познае този бетониран град. Да не говорим за Стария град, а вие за една къща се вайкате, която с нетърпение чакат да падне, за да построят някой мастадонт.

 - Няма държава, няма министерството на културата!Жалко и тази красавица ще рухне! За съжаление, има десетки такива в Пловдив.

 - Най - любимият ми град Пловдив е доста изоставен, посърнал е. Учих в ПУ и духът му ме плени завинаги, но наскоро видях, колко е запуснат и овехтял. А повече го обичам от моя Бургас...

 - Красива! И пречеща! Дано не я подпалят!

- За  съжаление обречена на гибел от тези, които трябва да съхраняват нашето архитектурно наследство.

- От законодателите ни зависи опазването на тези запуснати красоти!

 - Че е красавица няма спор, но дано общината се усети навреме и я отнеме от безсъвестните собственици и я реставрира. В София много такива красоти си отидоха.

- Да, и един прекрасен ден ще бъде съборена и ще построим 7 етажен блок!

- Тази къща е на 140 години, прекрасна е но трябва да се реставрира, и нашата та ул."Гроздов пазар" е от същия период, но я подържаме. 

- Могат да отнемат земеделска земя която не се стопанисва но не могат да отнемат сграда която е изоставена и потенциално опасна. 

- Хубавица, макар и с бръчки!Независимо от това, пак е хубава...

- Такава къща беше разрушена до Дондуковата градина.

- И нея ще подпали някой "клошар",а после мутра ще купи парцела!

Тези и още много други коментари има под тази снимка. Пловдивчани искрено се вълнуват от съдбата на красивите сгради в центъра на Пловдив. Мнозина от тях се надяват градската управа да прояви същата загриженост за тях, както за спортните съоръжения в града. 

Инициативен комитет предлага 290 сгради с потенциал да станат паметници на културатаСградите основно са в историческия център на града и основно са от края на 19 и началото на 20 век

Община Пловдив връща на държавата 300 000 лв. за реставрацията на паметници на културатаПроектите са спечелени при управлението на Боил Банов, сега Министерството на куртурата си ги иска

Поредната стара къща не "доживя" да влезе в списъка с Паметници на културатаИнтересът на наследниците и инвестиционните намерения винаги се оказват по-важни от културното наследство на Пловдив

В Тютюневия град кучетата си лаят, собствениците - събарят! Още един склад изчезнаОт опожарения склад на "Галакси" вече няма и следа

Събарят красива еднофамилна къща в центъра, строят кооперация със 7 апартаментаСградата е типичен представител на българския архитектурен модернизъм