Държавна агенция „Национална сигурност“, МВР и здравните власти в Пловдив работят за разкриване на престъпления с т. нар. „медицински туризъм“.

„От няколко месеца сме ангажирани по случая. Натъкнахме се на случаи, в които лекари, а понякога дори и немедицински лица, от близки до България страни обявяват в електронните медии, че ще идват в страната ни, за да извършват консултативни услуги. Това противоречи на Закона за здравето на Република България. Тези лица нямат право, след като не са завършили на територията на страната и дипломите им не са признати, нямат право да упражняват консултативни или медицински услуги тук", заяви директорът на Регионалната здравна инспекция в Пловдив д-р Аргир Аргиов.

Такъв случай вече е предаден на прокуратурата. По други два към момента се работи.

„Умолявам гражданите да не се поддават на тези оферти и консултации. Първо, защото те се осъществяват на нерегламентирани места. Пример – лекар от съседна страна наема хотел в Пловдив и извършва консултация в конферентната му зала. След това зарибява хората да пътуват и да се лекуват в чужбина. Това е абсолютно забранено“, заяви д-р Аргиров.

Това е в разрез с член 186 на Закона за здравето, който урежда условията, при които чужденци могат да практикуват медицинска професия в България. Следният посочва, че граждани на ЕС, ЕИП и Швейцария могат да практикуват след признаване на квалификацията им, докато други чужденци трябва да владеят български език и да издържат изпит, ако квалификацията им е от държава извън ЕС. Целта е да се гарантира, че само квалифицирани и подготвени специалисти могат да работят в българското здравеопазване.

Административни санкции, на които подлежат нарушителите, са глоба, забрана за упражняване на професията на територията на страната, както и наказателна отговорност, в случай че действията са причинили вреди на пациентите.