Между 2 лв./кв. м и 7 лв./кв. м поскъпват разрешенията за строеж в Пловдив, като мярката ще влезе в сила от месец септември. Това съобщи градоначалникът Костадин Димитров. По-малкото увеличение ще е за еднофамилните къщи и то ще е фиксирано на 7 лв./км. метър, а за останалите повишението ще е 7 лв./кв.м, с което ще се вдигне на 12 лева. Цените обаче ще бъдат фиксирани на тази сума, тъй като в предишното решение се предвиждаше всяка година да се променят на база коефициент на проектната стойност. Фирмите тогава негодуваха, че сумата може да скочи до 35 лв./кв.м. 

Припомняме, че в края на миналата седмица се състоя среща между кмета на Пловдив и представители на строителния бранш относно цените на строителните разрешения, като тогава тя завърши без постигнато съгласие за увеличението им. Част от строителните предприемачи заплашиха не просто с протести, а с искане за отстраняването на Костадин Димитров. Тази заявка бе направена от шефа на ПИМК Илиян Филипов.

Натиск! Шефът на ПИМК плаши с отстраняване кмета на Пловдив заради цените на строителните разрешенияИлиян Филипов и други строители притискали Костадин Димитров да се откаже от новата наредба за строителство

„Всякакви спекулации за драстичен скок в цените трябва да престанат. Увеличението е умерено, а средствата ще се връщат обратно в районите, където се строи“, подчерта още кметът. Той призова за разбиране от страна на бизнеса и дори предложи предприемачите да участват пряко в разпределението на средствата.

По думите на кмета, увеличението се налага заради нуждата от подобряване на съпътстващата инфраструктура около новите жилищни комплекси, особено в райони като „Западен“ и по протежението на Пещерско шосе. Според него, в последните години строителството изпреварва изграждането на улици, тротоари, паркове и детски площадки, което създава затруднения както за живущите, така и за администрацията.

„Предложенията ни към бизнеса бяха много ясни – новите средства ще се използват целево за социална инфраструктура край новите сгради“, обясни Димитров. По негови думи, събраните допълнителни такси ще бъдат делегирани на районните кметства, които ще отговарят за конкретните проекти за благоустройство – улици, озеленяване, детски съоръжения и други.

Идеята първоначално беше таксата да се изчислява като процент от стойността на инвестицията, по подобие на практики в други градове като Бургас. Този вариант обаче е отхвърлен заради опасения от възможни спекулации с оценките на строежите. Затова администрацията предлага фиксирана ставка от 12 лв. на кв. м за всички сгради, с изключение на еднофамилните – при които таксата остава непроменена.

Очаква се предложението да бъде гласувано на предстояща сесия на Общинския съвет, като в случай на одобрение, новите такси ще влязат в сила от 1 септември тази година.