Да следваш и накрая да има възможност да ти закрият специалността? В такова положение са част от студентите на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

За някои от студентите по политически науки от университета има опасност да не успеят да вземат своите дипломи, научи GlasNews. Причината - липсата на акредитация по политически науки на учебното заведение. Проблемът засяга специалностите на Факултета по икономически и социални науки "Политология" и "Международна политика и бизнес дипломация" (МПБД).

Именно приемът в тези две специалности беше отменен в последния ден от кандидатстудентската кампания на тази учебна година.

„На среща с представители на всички специалности в областта на политическите науки ни съобщиха, че университетът няма необходимата акредитация“, споделиха за GlasNews студенти.

"Оказа се, че университетът не разполага със собствен преподавател по политически науки, което възпрепятства получаването на акредитация", допълват те.

Как се стигна до тук?

Справка в сайта на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) показва, че на 22 юли 2021 година Постоянната комисия по социални и правни науки, сигурност и отбрана на НАОА дава програмна акредитация на професионално направление „Политически науки“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ на основание обща оценка 8,42.

Към протокола обаче комисията прави и четири препоръки:

Първата е да се увеличи броят и делът на хабилитираните преподаватели в професионално направление „Политически науки“ на първи трудов договор. Срокът на изпълнението й е до до началото на академичната 2022/2023 година.

Втората е да се осигури учебния процес с по-голям брой дигитални ресурси – учебници и помагала. Третата - да продължат усилията за насърчаване на изходящи студентски и докторантски мобилности. Срокът за изпълнението на тези две препоръки е постоянен.

Последната препоръка е "С оглед изследването на студентското мнение да се създаде устойчива система за проследяване на кариерното развитие на завършилите възпитаници на ПУ", чийто срок е до следващата програмна акредитация на професионалното направление.

Първата препоръка обаче не е спазена, твърди доклад на Акредитационния съвет на НАОА от 16 май миналата година. 

"Акредитационният съвет констатира, че Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ не е изпълнил Препоръка № 1, изпълнява Препоръки №2 и №3, и частично изпълнява Препоръка №4, формулирани в решението на Постоянната комисия по социални и правни науки, сигурност и отбрана на НАОА от 22.07.2021 г.", се казва в документа.

Имено заради констатираното неизпълнение на Препоръка №1, Акредитационният съвет на НАОА отнема програмната акредитация на професионалното направление „Политически науки“ за срок до 12 месеца.

От доклада на НАОА става ясно и че както в доакредитационния период, така и в следакредитационния период хабилитираните преподаватели на първи трудов договор са двама, а нехабилитираните – трима.

Какво означава, ако висше учебно заведение няма акредитация за дадени специалности, както в момента е ПУ?

В доклада на НАОА се посочва, че отнемането на програмната акредитация не е основание за спиране на обучението в професионално направление „Политически науки“. Трябва обаче преди изтичането на срока, който е 12 месеца, университетът да е изпълнил всички препоръки и да представи доклад-самооценка за изпълнение на препоръките преди срокът да изтече.

На въпроса какво ще се случи с тях студентите отговориха така: „Университетът също не знае как ще се развие ситуацията. Ще продължим ли обучението си? Ако да, ще можем ли да получим валидни дипломи? Никой не може да даде отговор. Министерството на образованието не отговаря на запитванията на университета.“

Как Пловдивският университет ще реши проблема?

"Деканското ръководство на ФИСН подкрепя всички усилия на Катедра „Политически науки и национална сигурност“ във връзка с изпълнение на препоръката и не би подложило на риск своите студенти."

Това казаха специално за GlasNews от университета, като не уточниха какви конкретни мерки ще бъдат предприети.

Но студентите обясниха, че университетът ще направи конкурс, за да се назначи преподавател. Това се очаква да се случи чак април месец на 2025 година.

Има опасност обаче с конкурс да не бъде назначен преподавател, обяснили от ръководството на университета.

Все още конкурс не е обявен, или поне не е оповестен в сайта на Пловдивския университет. От университета посочиха също, че пред "подобен проблем, касаещ същото направление, не е изправен само Пловдивският университет".

Какво ще стане със студентите?

Положителните варианти са - да се назначи преподавател или Министерството на образованието и науките да даде разрешение обучението да продължи. Това са казали на студентите от ръководството. Но има и лоши сценарии.

Единият вариант е студентите да се преместят в друго висше учебно заведение, но това ще бъде възможно само ако има свободни места в другия университет.

Ако развръзката от ситуацията не е положителна, от Пловдивския университет са предложили на студентите да се прехвърлят в специалностите "Публична администрация" или "Национална сигурност" без приравнителни изпити. Друга опция за студентите е да си изберат трета специалност от университета и да се прехвърлят там, само че с взети приравнителни изпити.

От университета посочиха за медията ни, че са уведомили всички потърпевши студенти, като те са консултирани за алтернативните възможности и предприетите мерки, за да не се застрашава по никакъв начин дипломирането им.

Пред GlasNews служител на университета каза, че официален документ за закриването на специалностите още няма. Какво обаче ще бъде бъдещето на студентите от "Политология" и МПБД - предстои да разберем. Продължаваме да следим темата.

Снимка: Официална Facebook страница на Пловдивски университет "Паисий Хилендарски"