Остават в сила превантивните мерки на РЗИ-Пловдив заради пожара на депото за утайки край Катуница, което продължава да тлее. Мерките са препоръчителни за Пловдив и близките населени места край Катуница. Това съобщи областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, след заседание на Областния кризисен щаб.
В него участваха представители на всички отговорни институции и кметове на Пловдив и Садово Костадин Димитров и Димитър Здравков.
Мерките на здравната инспекция включват: ограничаване на престоя на открито за хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца. Прозорците да остават затворени в пиковите часове на замърсяване, както и да се отменят физкултурни занимания или друг спорт на открито. При необходимост и дълъг престой да се използват маски.
РИОСВ-Пловдив продължава да следи качеството на въздуха и при необходимост, ще се предприемат допълнителни мерки. На този етап има единствено превишаване на фините правови частици и то само в отделни часове на деня, обясни директорът на инспекцията Ивайло Йотков.
Вторият важен въпрос, който беше обсъден на щаба е намирането на ефективно техническо решение за по-бързото потушаване на тлеещите участъци на територията на депото. Общата територия е 100 декара и на близо на 80% от нея има огнища, които непрекъснато се обработват от екипите на пожарната, но е трудно се напредва заради опасността за пропадане на хора и техника“, коментира ст. комисар Васил Димов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Пловдив. По негово предложение експерти обсъждат различни инженерни решения за постигне по-бързо потушаване на пожара, който гори вече трети ден.
Пълният текст, публикуван от РЗИ-Пловдив:
Във връзка с възникналия на 29.10.2024 г. пожар в депото за утайки от ПСОВ в землището на с. Катуница, Община Садово, Регионалната инспекция по околната среда и водите-Пловдив (РИОСВ-Пловдив) е предприела мерки за позициониране на мобилна автоматична станция (МАС) за измерване качеството на атмосферния въздух в с. Катуница пред сградата на кметството. Следят се ежечасно концентрациите на замърсители във въздуха, в т.ч. на фини прахови частици (ФПЧ10) и в двете стационарни измервателни станции в гр. Пловдив, намиращи се в кв. „Каменица“ и кв. „Тракия“.
Гражданите имат осигурен непрекъснат онлайн достъп до информация за показателите, които отчитат автоматичните измервателни станции, състоянието на атмосферния въздух, включително детайлни анализи в Система за информиране на населението за качеството на атмосферния въздух в реално време, която е публично достъпна на интернет страницата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) – https://eea.government.bg/kav/
В тази връзка РЗИ-Пловдив дава следните препоръчителни мерки:
- Да се избягва проветряването на помещенията и продължи престоя вътре в помещенията до преминаване на епизода на интензивно атмосферно замърсяване, като се затварят плътно прозорците на стаите;
- Да се отменят физкултурни занимания или друг спорт на открито;
- При необходимост от излизане и по-дълъг престой на открито следва да се използват лични предпазни средства (маски);
- Хора с хронични заболявания, бременни жени и малки деца трябва да избягват физически натоварвания и престоя на открито;
- При наличие на оплаквания, затруднено дишане и др. да се потърси медицинска помощ.
Още от категорията
Времето на Къщата с кулата изтича! Ще се намеси ли общината, която е съсобственик?