Сезонът на кърлежите започна. Нови двама пловдивчани са били ухапани от началото на май, съобщиха за TrafficNews от РЗИ-Пловдив.

Припомняме, че трима души с Лаймска болест потърсиха помощ в инфекциозната клиника на УМБАЛ "Свети Георги". В най-тежко състояние бе жена от Пловдив, която беше хоспитализирана. Останалите двама се лекуваха по домовете си.

Медиците припомнят, че със затоплянето на времето кърлежите стават по-активни и атакуват хора и животни. Те съветват всеки, който се опасява, че е ухапан от опасните кръвосмучещи паразити, веднага да потърсят лекар.

Кърлежът трябва да бъде премахнат възможно най-бързо. Мястото на ухапването да се наблюдава за зачервяване, което се появява до седмица-две след ухапването с диаметър 4-5 см и нараства бързо. Възможно е също поддържане на температура около 38 градуса, увеличени лимфни възли в областта на ухапването и общи грипоподобни оплаквания. Това са симптоми на ранна Лаймска болест.

Втората по честота предавана от кърлежите инфекция е Марсилската треска. Тя започва с внезапно повишаване на температурата, главоболие, болки в мускулите и ставите, тъмно петно на мястото на ухапването и дребен обрив по дланите и ходилата.     

Според експертите от РЗИ-Пловдив, ако ви ухапе кърлеж, не е необходимо да го носите за изследване. Нужно е обаче ежедневно да измервате температурата си и да наблюдавате мястото на ухапването. Ако в продължение на седмица поддържате температура, а червенината на мястото не избледнява, трябва отново да потърсите лекарска помощ.

"Който е ухапан в градска среда, да приеме 2 таблетки доксицинклин. Ако е дете - азитромицин, по 10 мг на килограм. Това намалява вероятността да се разболееш", посъветва вчера директорът на Центъра по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев.

Ухапванията от кърлежи зачестяват, опашки се вият пред Центъра за заразни болестиПроф. Кантарджиев със съвети за ухапаните