
Танцът е любов, той няма възраст, няма пол, той завладява за цял живот. В това се убедиха зрителите на необичайния флашмаб в Пловдив, посветен на Световния ден на танца. Пет локации в града се превърнаха в сцена на красиви изпълнения.
На първата настроение на преминаващите дадоха с изпълненията си талантите от балет „Перпсихора”. Пред фонтана на пл. „Стефан Стамболов” имаше стандартни танци с музика на живо в изпълнение на квартет " Класик Вю".
Магичните движения на кизомбата и бачата разкриха танцьорите от клуб „Темпорадас”. Около групата веднага се събраха множество зрители. Те не се осмелиха да се включат, но аплодираха бурно двойките.
„Танцът е нещо много вълнуващо. Първоначално започнах да се занимавам с кизомба като терапия. Трябваше да се науча да позволявам мъжът да води. В този танц на пръв поглед е точно така, но всъщност той е много повече, защото трябва ад се научиш да усещаш партньора си, да улавяш сигналите на тялото му. Точно както е в живота”, разказа една от участничките във флашмоба – Костадинка.
В сърцето на Стария град ручеше гайдата на Стефан Янев и песните на родопския изпълнител Любо Петов. Те дадоха тон на хората на три формации - „Дилянка”, „Веселие“ и „Седенчица”. Зад тях се хванаха и случайно преминаващи граждани, които не устояха на красивите фолклорни ритми.
„Цял живот съм живял с танците. Моята майка беше танцьорка, брат ми свири на гъдулка. Винаги са били край мен! Не можеш да стоиш спокойно, когато тази музика зазвучи – кръвта ти започва да кипи”, каза Веселин Кутрянов, хореограф на ансамбъл „Веселие”.
Че танцът е част от целия им съзнателен живот, споделиха и децата от фолклорните формации.
„Ядрото” в Капана се поклащаше в ритъма на хип хоп изпълненията на денс формация „Косара” от Асеновград. Момичетата на възраст от 15 до 21 години казаха, че за тях емоцията, докато танцуват, и енергията, която предават, е много по-важна от хореографията на танца. Момичетата допълниха, че са се посветили на това изкуство още от ранно детство и не могат да го пуснат.
За да бъде празникът още по-незабравим, част от формациите изпълниха танца от популярното парче „Jerusalema”, което се превърна в танцов химн на благодарността на света към лекарите и тяхната свеотдайна грижа за живота ни в пандемията.