"Знаете ли, че в мазето на един от тези блокове през 1985 година се удави дете! Проблемът не е от днес и от вчера, това е казус от 40 години, който трябва да се реши“. Това заяви Веселин Маневски от ГЕРБ по време на дебатите за спешни действия на администрацията относно отводняването и ремонтирането на 108 входа в 22 блока в квартал „Столипиново“.

Предложението бе внесено от „Браво Пловдив“,  след като общинските съветници посетиха зловещите блокове и направиха конкретни предложения. Те обаче не бяха приети от мнозинството, а единственият мотив „против“ бе законодателна запетая, че решението би могло да бъде незаконосъобразно.

Става дума за жилищните сгради на ул. „Сокол“, „Батак“ и „Елба“ – общински блокове, в които живеят стотици пловдивчани при ужасяващи условия. От години мазетата са наводнени, недостъпни и гниещи, питейна вода изтича от тръбите направо по стените, а обитателите си прокарват импровизирани водопроводи. 

Наводнени мазета и течащи стени: Ще се реши ли проблемът с най-опасните блокове в Пловдив?Общинските съветници от „Браво Пловдив" с предложение за решаване на кризата в Столипиново

Предложението бе да се да се изготвят проекти за ремонт на ВиК инсталациите във всички блокове, да се отводнят спешно наводнените мазета, да се направят пълни конструктивни огледи на блоковете, да се започне реална работа с етажните собствености и ВиК – с конкретни срокове и действия. Крайният срок, според предложението бе 15 септември 2025 година, като дейностите трябваше да се възложат от Общинския съвет към зам.-кмета Хакъ Сакъбов и/или кмета на район „Източен“.

Нямаше изказване в залата, което да не подкрепяше нуждата от спешни дейности в 22-та блока, а кметът Костадин Димитров заяви, че „администрацията вече работи по решаването на казуса“.

„Работенето“ по казуса се оказа, че е да се преброят апартаментите, и да се изкара едно старо КСС, че са необходими 2 млн. лева към 2023 година, за да се отводнят апартаментите.  Кметът предложи да се търсят аварийно пари и да започне да се отводняват от държавата.

Общинският съвет от ПП – ДБ Веселина Александрова обаче реши, че това решение не е работа на местния парламент, а на кмета.

„Не можем да възлагаме на администрацията да върши определена работа и да й  се месим във възлагането на обществените поръчки. Това решение е незаконосъобразно поради това ние от нашата група – няма как да го подкрепим. Проблемите там са изключително сериозни – но не е това начинът, въпреки това с вашето решение постигате целта си – повдигате темата и Община Пловдив може да започне решаването на проблема“, заяви Александрова.

Оттам Борислав Инчев, който е от вносителите на предложението, влезе в дебат с Александрова относно изказването й – той я призова да даде предложение, с което цялото решение да бъде издържано и законосъобразно.

„Ние в Общинския съвет приемаме решения, което е записано в ЗМСМА, а всяко от тях пише „възлага“. Ако смятате, че „възлага“ да се извърши конкретна дейност е в разрез със ЗОП, ЗУТ, ЗМСМА  - то може да го направим „изисква“, „съветва“, „предлага“. В случая има Областен управител, който решава дали нещо е законосъобразно или не, ако той го върне-  ще редактираме текста така, че да отговаря на закона. Никъде в предложението няма споменати пари или как те да се разходват“, отвърна й Инчев.  Конкретно предложение от Александрова обаче не дойда.

Слави Георгиев от ГЕРБ припомни на Александрова, че в миналия мандат той, тя и съветниците от ДБ заедно са внасяли предложения с подобни текстове – „възлага на кмета“ за избор на директор на „Старинен Пловдив“, както и промяна на ОУП. Тогава това за нея не било проблем.

Тезата на Александрова обаче пак се въртеше около това, че законодателната власт е една, а изпълнителната друга и не бива да се месят съветниците в дейностите на администрацията. Борислав Инчев пък препоръча наистина един ден Александрова да влезе в изпълнителната власт, за да придобие повече представа как се решават проблемите на Пловдив.

Светослав Енчев от „Браво Пловдив“ каза, че това, което е видял в Столипиново е потресаващо – от мазетата излизала питейна вода, която плащат всички граждани, а на сантиметри от тях висят електрически кабели, които може да убият стотици хора.

По време на дебатите стана ясно, че 2/3 ти от над 4000 апартамента са общински и градската управа не може да си затваря очите.

Арх. Костадин Палазов от БСП изрази притеснение, че когато тези апартаменти се отводнят и се направи конструктивно обследване, то шансът те да не са годни за обитаване и да подлежат на събаряне е много голям.

Веселин Маневски от ГЕРБ пък поиска в срок до 30 септември – Община Пловдив вместо да иска милиони от държавата за отводняването и обследването – със собствени средства да направи на един вход тези дейности.

„Нека направи всичко от А до Я в един вход, за да видим колко ще струва. Тези 2 млн. лева само за отводняване ми се струват прекалено много“, каза Маневски. Неговото предложение бе прието от вносителите от „Браво Пловдив“.

Най-емоционален бе общинският съветник Яшар Асан, който първо заяви, че едно дете се удавило там, но те са спасили десетки други от същата съдба.

„Благодаря на „Браво Пловдив“ за това предложение. Аз говоря от години за това – но никой не ни взима на сериозно. Там живеят български граждани, като всички тук в залата. Не може хората да живеят в такава мизерия, призовавам общинските съветници да подкрепят това решение – не всичко, което правим върви с буквата на закона“, заяви Яшар.

В крайна сметка обаче предложението не се прие с изключително странно гласуване. При първия вот – 17 съветници гласуваха „За“, 4 бяха „Против “, а 11 „Въздържали се“.  В този са вариант решението се приемаше, но Господин Апостолов от „Възраждане“ поиска прегласуване, както често прави, за да се спаси някое предложение на кмета или се отхвърли такова е ущърб за него.

При втория вот 15 съветници гласуваха „За“, 5 бяха „Против “, а 13 „Въздържали се“.   

Това , което направи впечатление, че почти цялата група на ПП – ДБ не гласува решението. Единствено председателят на ПП в Пловдив Тодор Токов го подкрепи.  „За“ гласува още групата на „Браво Пловдив“, част от съветниците на ГЕРБ, които показват инакомислие в последните месеци и често критикуват кмета, а останалите гласове дойдоха от Яшар Асан, Димитър Арнаудов от „Независими за Пловдив“.

Против бяха от „Възраждане“, а БСП, „Съединени за Пловдив“, ИТН и близките до кмета съветници на ГЕРБ бяха „въздържали се“.