Драматичният театър е домакин на научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“. Участници в нея са изтъкнати учени и хуманитаристи от различни страни от Европа и България, специалисти в различни области на познанието: етнолози, антрополози, историци на религията, културолози, литературни историци и изследователи, специалисти по морско дело и корабоплаване, изследователи на различни аспекти от историческото битие на държавите и хората в средиземноморския басейн.

Международната научна конференция и изследването „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“ са първите два основополагащи етапа от проекта на Драматичния театър за създаване на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ на сцената на Античния театър, посветен на богатата, многолика идентичност на Средиземноморието и на търсенето на общия код на средиземноморския човек през историческите епохи. В основата на проекта „MedMen“ стои идеята за създаване на едноименна театрална постановка, която трябва да бъде представена през 2026 г. Тази постановка, вдъхновена от емблематичната книга на Предраг Матвеевич „Средиземноморски молитвеник“ ще бъде режисирана от режисьора Диана Добрева. Премиера на спектакъла се планува да бъде на Античния театър, но ще се играе и на антични сцени в Средиземноморския регион и извън него. Дългосрочната цел на проекта е Пловдив да създаде спектакъл-емблема на града с амбиция да представя авторски оригинален творчески продукт по всички открити сцени и големи европейски и международни фестивали с тема, която е разбираема, обемна и вълнуваща.

Особено значимо за този проект е участието на водещи международни учени. Днес в театъра в Пловдив са: проф. Габор Бетег – професор от Университета в Кеймбридж по древни философии, специалист по история и религии; проф. Имануел Мифсуд от университета в Малта, поет и писател; Борис Кастел  от Черна Гора - поет и есеист; проф. Сашо Димовски   от Северна Македония, писател драматург, университетски преподавател и медиатор на конференцията; Димитър Драгнев, бакалавър по класическа филология, магистър по старобългаристика, докторат по старогръцка литература в СУ и учител по класически езици Тончо Краевски, магистър и докторант по право в СУ; проф. д-р Николай Гочев -  български класически филолог, преводач на съчиненията на Аристотел и Платон, създател и ръководител на магистърска програма по антична култура и литература в СУ; доц. Димка Гочева -  преподавател и специалист по антична философия и етика, история на философията и риториката, философия на образованието.

От страна на домакините в конференцията участват директорът на театъра Сюзанна Арутюнян-Василевска, Диана Добрева, която е  режисьор на бъдещия спектакъл  по проекта, драматургът Александър Секулов, съавтор на бъдещия проект, и артистичният директор. Малко по-късно към конференцията ще се присъедини и Сузана Матвеевич, дъщеря на Предраг Матеевич, автор на книгата „Средиземноморски молитвеник“.

Поздрав на откриването на конференцията отправи заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов. Международната научна конференция и изследването „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“ се осъществяват с подкрепата на община Пловдив по проект, финансиран по Компонент 1 „Фестивали и значими събития“, част от Културния календар на града за 2025 година.

„Щастлив съм да ви приветствам в Пловдив - не просто в най-стария жив град в Европа и един от най-старите живи градове в света, но с Драматичен театър, който е гордостта на Пловдив! Тук е създаден първият професионален театър в страната. А днес театърът е институция, която успешно управлява културните процеси и представя пловдивското и българското изкуство на високо международно ниво. През последните 5 години театърът представи Пловдив и България на световни театрални фестивали и сцени, като „MITEM” и Световната Театрална Олимпиада. Продукцията на театъра доказа своето високо културно ниво и възможността на екипа на театъра да е водеща европейска институция. Като студент съм слушал лекции, в които се разказва за идеята за обединена Европа. Различни изследователи сочат, че тя се е родила именно в Средиземноморието, така че темата е много интересна и дълбока. Да планираш културните процеси и да създадеш нещо, което започва с научна конференция е любопитно и съм сигурен, че то ще постави здрави основи на изключително събитие, с което пловдивчани ще се гордеем.  Пожелавам успех на конференцията“, каза в приветствието си  Пламен Панов.

Драматургът Александър Секулов, съавтор на бъдещия проект, разказа за идеята. Основанието за избор на темата на спектакъла, вдъхновен от емблематичната книга на Предраг Матвеевич „Средиземноморски молитвеник“, е разбирането, че Средиземно море е чудо – уникален воден басейн, люлка на цивилизации, свързващ три от шестте континента, с климатични условия сред най-благоприятните на планетата. Границите на Средиземноморието не са само географски. Тези граници не са начертани нито във времето, нито в пространството. Не са нито исторически, нито държавни, нито национални: тебеширеният кръг непрекъснато описва и изтрива, разширява и стеснява. Оттук са минавали и са се кръстосвали пътищата на зехтина и виното, на житото и подправките, коприната и кехлибара, на знанието и науката. През това море са минавали мъдреци и пророци, рицари, пирати и апостоли.

Средиземно море е градено от хармонията и мярката, геометрията и логиката, законът и поетиката. Рушили са го съперничеството и нетърпимостта, беззаконието и омразата, насилието и фанатизма. Срещали са се и са се сблъсквали Източната и Западната империя, космополитния дух и анархията, икуменизма и остракизма, агората и лабиринтът, Дионисиевия екстаз и камъка на Сизиф, Атина и Спарта, Рим и варварите, свещените книги и религиозните войни.

Географски Средиземноморието също е загадка. Море, заобиколено от земя. Земя, заобиколена от море. Общо слънце и едни и същи звезди, брегове, заливи, острови, свързани с пътища, които съединяват и разделят. Общи са ветровете и слънцето. Средиземното море дава на всекиму толкова, колкото е в състояние да приеме.

Свои изследвания и тези по темата ще представят всички участници в конференцията. Проект на Драматичен театър – Пловдив ще разкрие нови културни хоризонти, ще направи града престижна европейска културна дестинация.