С 50% са се увеличили случаите на домашно насилие, отчетоха на пресконференция представители на няколко институции. Брифингът бе по повод Националната кампания под надслов „Никога повече насилие у дома“ и отбелязването на 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола.
Участие взеха директорът на ОД МВР ст. комисар Георги Машонов, началникът на отдел „Охранителна полиция“ комисар Красимир Аргиров, ст. инспектор Николай Бабов – районен координатор по Закона за защита от домашно насилие към ОДМВР - Пловдив, Женя Петкова - заместник-кмет „Финанси, общинска икономика и социална политика“ в Община Пловдив, председателят на Районен съд – Пловдив Иван Бекяров, административният ръководител на Районна прокуратура – Пловдив Петър Петров, началникът на отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ Вероника Баяндурян и адв. Милена Кадиева, основател и управител на Фондация ДА.
От началото на годината до 1 ноември има 497 заповеди за защита от домашно насилие, 360 от тях са за незабавна защита. 333 са заповедите през същия период на миналата година. Има завишение от 49 процента. След приемането на новите указания, регистрираните досъдебни производства за лека телесна повреда нарастват, а за шестмесечието са 119. За сравнение с миналото шестмесечие - тогава са били 21.
Представителите на различните институции изнесоха голям обем статистически данни. Районният прокурор Петър Петров съобщи, че от началото на 2024 година са образувани 308 досъдебни производства . 1/3 от тях са бързи производства и в рамките на 7 дни случаите са отработени и са приключили с прокурорски акт. 72 от делата вече са стигнали до съд. 56 от тях са внесени със споразумаение в съда. Така решенията на институцията влизат в сила много бързо. "Както виждате само 1/4 от делата стигат до съда. Проблемът е , че като мине определен период пострадалото лице се отказва от показанията си и спира да съдейства на органите на реда. Апелирам към жертвите да търсят помощ и да отстояват правата си. Всички институции сме се събрали , за да се противопоставим на това явление. Създадена е организация за отрабатване на всеки конкрете случай. Във всяка прокуратура има изготвени информационни табла. РП Пловдив е инициатор на програма срещу насилието, взаимодействаме с всички институции," заяви ръководителят на Районна прокуратура.
Съдия Бекяров съобщи , че през 2023 годна съдът е издал 72 заповеди за незабавна защита. През 2024 година до този момент има 284 дела и 157 заповеди за незабавна защита. Най-честите причини за образуване на дела са нанасяне на телесна повреда и неизпълнение на Заповед за защита.
"Всички ние днес заявяваме позиция, че активно се работи срещу насилието. То е различно - физичско, ментално, има много уязвими групи. Полицаите са първи на терен и тяхната работа е много важна. Община Пловдив има сериозна социална политика. Тя има кризисни центрове , в които настанява жертви на насилие. Осигуряваме закрила на всеки нуждаещ се. Общината работи в посока психологическа подкрепа на жертвите. Тя предоставя възможност на различни неправителствени организации да работят по различни казуси", заяви зам. кметът Женя Петкова.
Дирекция "Социално подпомогане" е помогнала на 14 жени. През 2024 година до този момент има настанени 11 души в кризисните центрове. При всеки сигнал за насилие се свиква координационен механизъм за защита на децата. "Действаме бързо особено в случаите , когато става дума за деца. Нека всеки , който смята, че е подложен на насилие да подава сигнал", призова г-жа Баяндурян.
Според адвокат Марияна Кадиева, която от години специализира в материята, не може да се говори за увеличаване на случаите на насилие. "Благодарение на информационните кампании има много повече информация и повече хора осъзнават , че имат проблем и подават жалби. Все повече хора стигат и до последната стъпка и предприемат правни действия , за да се защитят. Преди 24 години думите Права на човека и Домашно насилие бяха непознати. Впоследствие бе приет специален закон за защита от домашно насилие. Имаме един от най- добрите закони в Европа. А миналата година хората излязоха да защитят Дебора и върнаха политиците в парламента , за да гласуват промени в закона. Това наистина е голям успех", отбеляза адв. Кадиева. Тя съобщи , че в центъра на фондацията всяка година специалисти консултират между 300 и 700 души, жертви на домашно насилие.
Кадиева съобщи и резултатите от много тежък случай, в който жена е била подложена на системен физически и психически тормоз от съпруга си, който я пребивал , заключвал, държал я дни наред без храна и вода. Жената е майка на две момичета на 3 и 16 години, като е имало подозрения и за сексуални посегателства върху по-голямото момиче. За щастие обаче, те не са се оправдали. "Работим от 2 години по казуса , като мога да кажа , че вече има щастлива развръзка. Жената започна нов живот с децата си в София, намери си работа, помогнахме й да обзаведе квартирата си с помощта на дарители, голямата дъщеря е отличничка, малката ходи на детска градина. Разводът е финализиран и тя вече е самостоятелна. Всичко това бе постигнато с помощта на различни институции и помощта на специалисти" , заяви Кадиева.