Президентът Румен Радев откри днес в Пловдив Национална конференция „Език свещен“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Форумът се организира по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и е посветен на преподаването, съхранението и перспективите пред българския език у нас и в чужбина. 

 Участие взеха университетски преподаватели от цяла България, представители на академични институти и на три министерства - на образованието, на културата и на външните работи.  Сред основните теми на конференцията ще бъдат единната езикова политика, устойчево развитие на ректоратите извън граница и създаването на Български национален културен институт. 

„За мен е огромно удоволствие да присъствам тук. В България имаше нужда отдавна да се проведе именно такава конференция, на която да видим представители на всички отговорни министерства. Символично е по няколко причини- Само преди няколко дни отбелязахме в Банско , преди това и тук, патрона на университета Паисий Хилендарски. 300 години от рождението му и 260 лета от създаването на „История славянобългарска“ , която даде талсък за нашето духовно пробуждане. Ние трябва да се избавим от схващането, в което ни вкарва ежедневието, че езикът е просто средство за комуникация. Не! Езикът е нещо много повече. Той е нашата същност , нашата идентичност. Затова е тази конференция, да разгледаме какви са проблемите пред българския език и неговото утвърждаване и развитие , както тук в България, така и в чужбина. Това е конференция за бъдещето на България! „.Това каза президентът Румен Радев за откриване на конференцията на „Език свещен“.

Президентът от Пловдив: Френското предложение за РСМ е най-доброто, сега политиците трябва да си свършат работатаСпоред него има много работа по двустранният протокол между двете страни

След него взе думата и Илияна Йотова, която е иницатор на събитието. 

Благодарим Ви за участието в днешната среща . Тя е посветена на България. Само с тези думи мога да обявя всичко онова, с което днес ще се занимаваме и надявам се ще вземем полезния решения. Решения за българския език и за развитието и преспективата на българистиката в световен мащаб и създаване на български културен институт. За мен днес е голяма чест форумът да бъде открит от президента на страната ни- господин Румен Радев. Неслучайно днешната конференция съвпада с 160- годишнината от раждението на един голям българин. Професор Иван Шишманов- български филолог, университетски преподавател, политик , дипломат, будител с огромен принос за изграждането на културния опит на България и един от създателите на висшето училище в София. 260 години след написването на „История славянобългарска“ трябва да признаем, че губим територии, отстъпваме в съперничеството за световен престиж и се свиваме пред чужда агресия вместо да вдигнем глава и да отговорим с осъзнато самочувствие,” каза вицепрезидент на България.

Илияна Йотова добави още, че не може да скри огорчението си, че  тези събития, като отбелязването на 260-годишнината от раждането на Хилендарската книжка, събудила за нов живот цял един народ, не беше чествано мащабно. За вицепрезидента тези годишнини трябва да бъдат представени по- подобаващо, както в другите страни- с кампании.

Сред гостите беше и министърът на образованието и науката Николай Денков, който също приветства публиката с няколко думи.