Хиляди рок фенове изпълниха Гребната база в Пловдив за най-големия рок и метъл фестивал в страната – Hills of Rock. Но тази година, освен с бандите, сцената и музиката, събитието се запомня и с нещо безпрецедентно – хора с увреден слух за първи път у нас могат да „усетят“ музиката чрез специални костюми, които превръщат звука във вибрации.

Повече от 30 000 души куфяха заедно с банди като The Smashing Pumpkins, Machine Head, Sepultura, Mastodon, Gojira и още над 50 изпълнители. А за десетки глухи и слабочуващи хора това беше първото истинско музикално преживяване, достъпно благодарение на иновативната haptic технология.

„Аз като глух човек въобще нищо не чувам, но с вибрациите така се чувствам като всеки друг. Тази технология ми дава пълен достъп до музиката. Усещам я като всички други“, казва пред GlasNews.bg Иван Бурмов от Пловдив – един от участниците с увреден слух.

Haptic костюмите предават звуковите честоти в ритмични вибрации по тялото – чрез специални ленти и точки за контакт на гърдите, гърба, ръцете и краката. Всеки звук, всяка китара и барабан могат да бъдат „чути“ чрез кожата.

„Това е бъдещето. Преди съм пробвал подобни костюми в Лас Вегас и Канада, но сега в България – това е огромна крачка. Така осигуряваме достъп до събития за глухите хора“, допълва Иван.

Зад проекта стоят инженери, работещи в тясно сътрудничество с глухата общност. Един от тях е Томас Палмър:

„Костюмът има 20 вибриращи точки. Улавя звука и го преобразува така, че тялото да го възприеме. Това не е заместител на слуха – това е напълно ново изживяване. За някои от хората това е първото истинско усещане за музика в живота им.“

Според Катрин Хаджицинова, жестов преводач и човек с намален слух, въздействието е огромно:

„Това отваря съзнанието на глухите хора. Да бъдат част от нещо голямо. За първи път се случва това в този мащаб в България.“

Костюмите са част от социалната мисия на фестивала Hills of Rock, а според организаторите – това няма да е еднократен жест.

„Още в началото искахме Hills of Rock да бъде достъпен за всички. С помощта на партньори и глухата общност успяхме да осигурим тези костюми. Реакцията е вълнуваща – не само за участниците, но и за нас като организатори“, казва Ралица от екипа на фестивала. 

Третата фестивална вечер предстои, но вече е ясно – Hills of Rock 2025 ще остане в историята не само с музиката, а с разчупване на граници. Защото, когато музиката достига до сърцето – слухът не е задължителен.