Възможността район "Централен" да кандидатства за финансиране за реставрация на знаковата сграда на първото пловдивско кметство ще бъде гледана утре на сесията на Общински съвет. Предложението за делегиране на права на кмета на район "Централен" е внесено като извънредна точка.
Ако точката получи мнозинство, район „Централен“ ще кандидатства за външно финансиране за реставрация, консервация и основен ремонт на къщата, строена в началото на 20-ти век. Тя е собственост на общината, а в момента там се помещават офисите на КНСБ. Красивата сграда на ул. „Христо Г. Данов“ 41 е паметник на културата, но въпреки това е в трагично състояние – ронещи се фасади, рушащи се орнаменти, изпочупени прозорци, изронени дограми.
В началото на седмицата кметът на района Георги Стаменов е внесъл предложение до Общинския съвет, който трябва да даде право на районът да кандидатства и да осигури необходимото съфинсиране по проекта. След като Общинският съвет даде съгласие, районната администрация ще подаде проектно предложение по Схемата за енергийна ефективност на Националния доверителен екофонд. Общата сума за реализация на проекта е 764 000 евро с включено ДДС, като ако проекта бъде одобрен, фондът ще отпусне 437 хиляди евро, а ангажиментът на общината ще бъде 291 000 евро.
„Имаме съгласуван инвестиционен проект с Министерството на културата и издадено строително разрешение от администрацията на Община Пловдив“, заяви Стаменов. Проектът, който ще бъде реализиран, е изготвен в рамките на курса за архитекти на престижния френски институт École de Chaillot (Екол дьо Шайо) в Пловдив, воден от арх. Петър Петров. Дипломният проект за реставрацията на сградата е дарен на районната администрация още преди няколко години. Според него къщата не само ще възвърне автентичния си облик от времето на създаването си, но ще получи и нови функционалности.
Сградата е детайлно обследвана, а проектът предвижда възстановяване на автентичния ѝ облик и адаптирането ѝ към съвременни функционални изисквания. Постройката датира от 1907 г. и първоначално е изградена като двуетажна жилищна сграда. През годините тя е претърпяла редица промени – била е по-малка по обем, а през 1921 г. към нея е изградена пристройка. Двете части дълго време са съществували като отделни сгради.
По думите на кмета, първоначално по-малката част, разположена вдясно на фасадата, е имала характерни витринни прозорци, по-ниско ниво на пода и директен достъп от улицата. Исторически източници сочат, че там е функционирала аптека. Между 70-те и 80-те години на миналия век витрините са били преустроени и приведени към сегашния вид на фасадата.
Още от категорията
Виж всички
Иван Запрянов подаде оставка като началник на „Спорт и младежки дейности" в Община Пловдив
Седмица на веселите пижами в Рeсурсния център в Пловдив
Акценти
Виж всички
Жител на „Тракия" с апел: Да пазим Парк „Лаута" чист и жив
Пловдив през 30-те години на XX век оживява в ИИ клип