Инициативният комитет срещу кариерата в Белащица предложи селото да се отцепи от община Родопи и да се присъедини към община Пловдив.

Идеята е лансиране по време на днешния пореден протест срещу подновяването на концесията на кариерата за добив на камък над селото.

"От днес започваме и приканвам всички жители и живеещи в Белащица на дискусия и работа за иницииране на референдум по отделяне на Белащица от община Родопи и присъединяване към Пловдив, като квартал, запазвайки статута си на село и кметство", пише Павел Гимишев от Инициативния комитет.

По думите му, ако Белащица се присъедини към Пловдив, жителите там ще се ползват с повече привилегии като градски транспорт, общинска охрана, и по-добри комунални услуги.

"Ще настояваме за осигуряването на средства от община Пловдив за проектиране и изграждане на път свързващ т.нар. обходен път на Белащица с квартал южен "Беломорски", пише още Гимишев.

Според кметът на община Родопи Павел Михайлов обаче едва ли жителите на Белащица ще подкрепят подобна идея.

"Това е сценарий на г-н Гимишев и не съм убеден, че целият инициативен комитет е на това мнение. Още по-малко убеден съм, че хората на Белащица искат това да стане. Считам, че те са на обратното мнение и не искат да се присъединяват към община Пловдив, тъй като виждат, че в Белащица, а и в цялата община Родопи, се работи и започнаха да се случват много хубави неща. Имаме големи проекти за инфраструктурни промени - тази година ще изградим 4-5 улици, имаме готов проект за водопровод, проектирана канализация. Така че първо, хората виждат, че има промяна, и второ - не искат да плащат толкова високи данъци, колкото в Пловдив. Днес на заседание на Общински съвет, бе направен един предварителен сценарий, според който едва ли не кметът на общината трябва да реши проблема с кариерите и да се прехвърли отговорността на държавата към местната власт. На практика поискаха да се сложи знак, забраняващ движението на тежкотоварни превозни средства. Взех необходимите мерки и съм писал писмо до "Пътна полиция", така както изисква закона. Според законодателството такава забрана може да се въвежда само след съгласуване с органите на Министерството на вътрешните работи. В този смисъл аз няма как да взема решение извън моите правомощия и да издавам незаконосъобразни заповеди. Не мога да си позволя да нарушавам закона. Това беше използвано да бъде обявен нещо, което са си говорили няколко човека", посочи Михайлов. Но това беше използвано и за основа на предложението за отцепване.

Припомняме, че от години се дебатират идеи за промяна на териториалното деление на общините в Пловдивска област. Мотивите са, че територията на община Пловдив се лимитира с тази на града, но инфраструктурата и всички блага се ползват от целия регион. Въпреки това, експерти не веднъж да се изказвали скептично към подобни сценарии за окрупняване и присъединяване на части от съседни общини към Община Пловдив.