Българинът продължава да инвестира в недвижими имоти. Данните са на Агенцията по вписванията и сочат сериозен ръст на сделките с недвижими имоти през третото тримесечие на настоящата година, спрямо същия период на 2023 г.
Оказва се, че търсенето на имоти води до нарастване на цените на апартаменти и къщи, не само в големите градове, но и в по-малките. В четири от големите градове у нас има ръст на сделките с имоти през третото тримесечие, в сравнение със същото миналата година. Това са София, Пловдив, Бургас и Стара Загора.
Данните сочат, че в 16 населени места у нас увеличението на продажбите е с над 10 %, като най-голям интерес към закупуване на имоти има в Костинброд- 28,6%. Бургас обаче заема първо място по ръст на сделките сред най-големите градове в страната.
В Бургас регистрираните сделки в рамките на три месеца са 2300 броя, при 1931 година по-рано. „Бургас пак е водач с 19 % ръст. Но на фона на предното тримесечие това е наполовина, защото пък тогава ръста беше 43% за самия град.,което има своето обяснение - доста големи сгради бяха въведени в експлоатация”, обяснява брокерът Елена Параскова пред Нова телевизия.
Брокери обясняват, че повечето клиенти търсят да купят недвижимо имущество с цел инвестиция. Те обаче имат изисквания към имота. „Едни от най-търсените имоти са в нова сграда, с хубави общи части, на добра локация, с възможност за паркиране, в добро състояние т.е. обзаведен с нови мебели”, казва брокерът Надя Драгиева.
Такъв имот търси и техният клиент Емил Кокончев - имот за отдаване под наем, който да му носи добри приходи. „Това, което ми харесва е новото строителство, тъй като аз живея в сграда, която е строена през 90-те години, на много добро място и въпреки всичко няма нищо общо с това, което виждам в новите сгради. Сграда, която още като влезеш все едно не влизаш в кооперация, а влизаш в хотел и всичко е перфектно”, казва той.
А перфектното поскъпва с всеки изминал ден. В определени комплекси сумите стигат до 2500-3 000 евро за кв. м. „Има такива цени. В Бургас това са специално цени на ново строителство в ЦГЧ,както и ново строителство в Лазур, в частта, която гледа към морето. Всяка висока цена има нейното обяснение. Има няколко сгради в града, които са висок клас сгради,с красиви общи части. Няма как там един имот да струва евтино”, посочва Драгиева.
Не липсвали и цени в един и същи комплекс, които изненадвали брокерите. „Има огромна разлика между цената на панелно строителство и цената на ново и старо строителство. За съжаление или за щастие, се сблъскваме с парадокси от типа на - продаваме ново строителство във „Възраждане” на цена 1500 евро на кв. м и в същото време продаваме панелно строителство в комплексите на цена 1800 евро”, обяснява специалистът.
Най-предпочитаната квадратура е бюджетната-двустайни апартаменти в порядъка 60-65 кв. м, тристайни в порядъка на 85-50 кв. м. Такъв е и апартамента, който търси Емануил.
„Инвестицията се прави веднъж, а след това вече във времето възвръщаемостта е друга. Така,че предпочитам да е нещо, за което ще мога да взема максимално висок наем, отколкото да е нещо евтино, което след това с годините да не ми носи нищо”, категоричен е той.