Община Пловдив пусна обществена поръчка за проектирането и изграждането на новата сграда на ОУ „Княз Александър I“. Стойността на обществена поръчка е в размер на 24 145 666,67 лева без ДДС, като в нея са включени всички дейности, необходими за функционирането на школото и обучението на децата. Възложител е зам.-кметът по образование Владимир Темелков, като към момента на обявяване на процедурата е осигурено пълно финансиране за изпълнение на проектирането и авторския надзор, а за строителството на сградата има частично финансиране в размер на 10 398 142,93 лева без ДДС. Срокът за подаване на оферти е 28 януари 2025 година.

Това е едно от трите нови училища, които ще бъдат построени в Пловдив, наред с Математическата гимназия и новата сграда на СУ „Патриарх Евтимий” зад мол Пловдив, а с тях ще бъде разрешен и проблемът с двусменния режим, каквато заявка даде и зам.-кметът Темелков с встъпването си в длъжност.

От години ОУ „Княз Александър I“ се помещава в зданието на Хуманитарната гимназия, което налага двусменен режим на обучение за общо 1887 ученици, разпределени в 74 паралелки. В новата сграда ще се помещават общо 750 ученици, като броят на паралелките от 1 до 7 клас ще бъдат 30, като по този начин ще се премине към така необходимото едносменно обучение на учениците от първи до седми клас. Това ще се случи при стриктно съобразяване с културно- историческата среда към съществуващата учебна сграда на Хуманитарната гимназия, която е паметник на културата. По нея в момента се извършват мащабни ремонтни дейности на стойност 17 млн. лева. Освен ремонт на покрив и подмяна на дограми и всички инсталации, сградата ще се реставрира във вида, в който е построена.

Предвид размера на осигуреното към момента финансиране за изпълнение на строителството на новата сграда на ОУ „Княз Александър I“, се изисква строежът да бъде проектиран в два отделни етапа, като при Етап 1 ще бъде изграден учебният център с класни стаи и специализирани кабинети, а на Етап 2 – централния сектор, сектор хранене, спортен сектор, спортни площадки, дворни пространства и др.

Поръчката е на инженеринг и в предмета на договора са включени дейности за проектиране, СМР и авторски надзор. Минималният срок за проектиране е 170 календарни дни, който включва и разработването на идеен проект – минимален срок от 20 календарни дни. Техническият проект с минимален срок от 90 календарни дни, а Работният проект е с минимален срок от 60 календарни дни, считано от деня, следващ влизане в сила на разрешението за строеж, и е до предаването му на Възложителя. Срокът за изпълнение на строително–монтажните работи пък е 1 065 календарни дни.

Сградата ще разполага с учебен център със специализирани кабинети и лаборатории по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование. Ще има кабинети за изобразително изкуство, музика, технологии и предприемачество, кариерно ориентиране, БДП, многофункционална зала за провеждане на училищни и обществени мероприятия, информационен център, административни помещения, библиотека. Също така сградата ще разполага и със спортна зала по баскетбол, волейбол, хандбал и др., като ще бъдат изградени и трибуни, зала за танци, съблекални, душове и тоалетни. Към откритите площи ще има игрища за баскетбол, волейбол, хандбал, футбол, лека атлетика и стрийт фитнес. Учениците и служителите ще имат на разположение и столова за хранене.

Предвидено е и функционално разделяне на потоците от „малките“ ученици (от 1- ви до 4-ти клас) и „големите“ ученици (от 5-ти до 7-ми клас) чрез организиране на обособени пространства, подчертани с цветово маркиране.

Всяка учебна стая, трябва да е оборудвана с мултимедиен проектор, лаптоп, бяла дъска, екран за проектор, ергономични едноместни модулни учебни маси и столове, секция за книги, закачалки, шкафчета за дрехи и учебници, предвиден кът за отдих, Wi-Fi интернет, като се създаде възможност за обучение от разстояние в електронна среда, чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии, когато поради извънредни обстоятелства присъственият образователен процес в училището е преустановен.

Целта е превръщането на училището в модел на съвременно училище, с високо качество на образование, модерно конкурентно способно училище за развитие на дигитални, социални и граждански компетентности, чрез актуални стратегии и интерактивни методи и средства на преподаване, подготвящи активни социално отговорни личности.

Припомняме, че в началото на годината обществената поръчка за новата сграда на ОУ „Княз Александър I” бе прекратена след споразумение с избраната фирма изпълнител. Стойността на проекта бе 8,5 млн. лева, като след дълги съдебни дела бе избран за изпълнител консорциум между хасковската фирма „Аква конструкт груп” и варненската „Одесосстрой”. Повече от 8 месеца обаче договор така и не бе подписан. В крайна сметка компанията и Община Пловдив се разбраха поръчката да се прекрати без да се жали в КЗК това решение. Така три милиона от отпуснатите от държавата бяха прехвърлени за реконструкцията и изграждане на физкултурен салон на ОУ „Яне Сандански”.

Тази година Община Пловдив привлече нови 33 499 191 лв. за образователна инфраструктура в рамките на Програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2024 – 2027 г. на Министерството на образованието и науката. Три учебни заведения, две детски ясли и пристройки на други две детски ясли са одобрени за финансиране.

Случва се! Пловдив ще има модерна Математическа гимназия за 30 млн. леваГрадските власти пуснаха обществената поръчка за изграждането на кампуса на МГ-то

Две компании с оферти да строят МГ-то в Пловдив, известен архитект отсвири нареждането на КАБКонсорциум от 5 фирми сред участниците, в тях е компания на арх. Тодор Абаджиев

Пловдив получи 33 млн. лева за три нови училища, детски градини и яслиСред тях е чаканата десетилетия нова сграда на Математическата гимназия. Нови сгради ще имат и ОУ "Княз Александър I" и СУ "Свети Патриарх Евтимий".