Трима учени застават зад директора на ОП „Зоологическа градина – Пловдив“. Биолозите д-р Анелия Павлова, д-р Станимира Делева и Мина Попова ще работят съвместно с Венцеслав Петков за възраждането на зоопарка под тепетата. Главните им цели са опазване на дивата фауна, консервация и размножаване на застрашени видове животни, заяви Петков и представи тяхна кратка биография.  

Това се случи по време на официалното откриване на структурното звено "Научно-експериментален образователен център"  (НЕОЦ), което предшества откриването на зоопарка. Чрез него ще се реализират поредица от популярни събития за широката публика, които ще обясняват какви са проблемите на дивата природа и как могат да бъдат решени. Това ще се случва със съдействието на учените, които ще работят в зоопарка, но ще бъдат канени и външни лектори. 

Ще се докоснат ли диво и питомно? Директорът на зоопарка в Пловдив с амбициозен план за развитието му ВИДЕОПърва стъпка е откриването на Научно-експериментален образователен център, който ще започне работа след дни

„Привлякохме големи професионалисти. Нашите бъдещи творчески планове са много смели, но те могат да бъдат осъществени“, заяви Венцеслав Петков. Целите им са до края на годината в НЕОЦ да се проведат 40 занятия пред публика. Първото ще се състои на 29 април и ще бъде водено от д-р Анелия Павлова, която ще разкаже любопитни факти за комарите и кърлежите.

Еколозите представиха и кратка презентация с част от видовете, които се предвижда да бъдат отглеждани и размножавани в Пловдив в бъдеще.

„За да отговаря на световните изисквания, екипът ще работи по препроектирането на голяма част от средата в зоопарка. Съвременните тенденции в зоопарковото изкуство вече са различни – не са онези телени мрежи, в които са затворени животни. За всички, които бяха противници на идеята, ще кажа, че тук ще се спазват всички съвременни европейски и световни изисквания за опазване на животните. Целта ни е да се превърнем в институция, която ще ви преведе по увлекателен начин през проблемите на дивата природа и това как можем да я опазим“, допълни той.

„Нашата огромна амбиция беше да възобновим този проект. Затова още в първите дни на мандата кандидатствахме за неговото възобновяване и създадохме общинско предприятие. Имаше големи дебати в Общинския съвет, но с инициативността и идеите на Венцеслав Петков се надявам да убедим обществеността, че всичко това си е струвало“, заяви заместник-кметът по екология Иван Стоянов. Той подчерта, че в скоро време трябва да бъде готов и техническият проект за възстановяване на зоопарка, чрез който ще се кандидатства за избор на изпълнител.

Д-р Анелия Павлова завършва своята докторантура по зоология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ през 2020 г. Тя е биолог с богат опит в опазването на дивата природа. Активен участник в проекти за опазване на прилепи, делфини и други редки видове, инструктор по пещерно дело, част от екипа на „Зелени балкани“. Тя си сътрудничи с европейски научни екипи, а проучванията й се фокусират върху гъбните комари, прилепите и реинтродукцията на редки и застрашени видове от българската фауна.

Д-р Станимира Делева завършва бакалавърска и магистърска степен по биология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а по-късно защитава докторска степен по биоспелеология в Университета на Коста Рика. Като част от нейната докторантура на тема „Изследване и опазване на пещерни прилепи в регион Брунка, Коста Рика“, тя е разработила проекта „Brunca bats Project”, който е финансиран от фондация „Ръфърд“. Нейните научни интереси включват екология на пещерни прилепи, екологията на пещерите, поведението на животните и тропическа екология.

Мина Попова е най-младият член на екипа на зоологическа градина – Пловдив. Тя завършва бакалавърска степен по биология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Участва в доброволчески събития, курсове и бригади, организирани от „Зелени балкани“, Българско дружество за защита на птиците и сдружение BG Бъди активен.