„Към този момент няма потенциал за разрастване на огнището на птичи грип и се вземат всички мерки за ограничаване на заразата. Въпреки това е необходимо да се спазват стриктно препоръките на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), за да се минимизират загубите на фермите и стопаните“. Това съобщи областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева след заседание на Областната епизоотична комисия, свикана във връзка с установеното от БАБХ огнище на  Инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в землището на с. Стряма, община Раковски.

„Необходимо е на територията на цялата област да се предприемат всички мерки за неразпространение на заразата. Провежда се епизодично проучване и се следи за движенията на домашни птици, продукти и фуражи“, коментира директорът на ОДБХ-Пловдив д-р Чавдар Чавдаров. По негова препоръка с цел недопускане на разпространението на заболяването, от Областна администрация беше изпратено писмо до всички общини. В него се настоява да се свикат спешни заседания на Общинските епизоотични комисии и да се набележат превантивни мерки.  Също така се изисква общините да засилят контрола върху пазарите и откритите тържища, за да не се допуска търговия с живи птици. Птиците трябва да се отглеждат в затворени помещения. Забранява се  организирането и провеждането на панаири, пазари и изложби за птици, както и разселването на птици за подновяване на дивечовия запас.

Припомняме ви, че в края на миналата седмица БАБХ установи огнище на Инфлуенца А (грип) в птицевъден обект землището на село Стряма. В този обект се отглеждат 4 342 фазана, 2 952 яребици, 375 диви пуйки.

Около засегнатия животновъден обект бе определена 3-километрова предпазна зона,  в която попадат следните населени места в област Пловдив, община Раковски – с. Стряма и в община Марица – с. Калековец и с. Трилистник.

В 10-километровата наблюдавана зона влизат град Раковски и с. Момино село, в община Марица - селата Ясно поле, Динк, Крислово, Калековец, Труд, Желязно, Войводиново, Скутаре, Рогош, Маноле и Манолско Конаре. В зоната попада и град Пловдив.

С цел недопускане на разпространението на болестта ОДБХ-Пловдив предприе действия за умъртвяване по хуманен начин на заболелите и контактни птици в обекта, което приключи днес.