Тайванското правителство чрез Националния съвет за наука и технологии (NSTC) проявява сериозен интерес за партньорство с България в областта на науката и технологичните производства. Това стана ясно по време на среща на заместник-областния управител Нурджан Караджова с д-р Суанг-Дзин Понг, ръководител на представителство на Тайпе във Федерална република Германия, Австрия и Швейцария, и с изпълнителния директор на „Тракия икономическа зона“ Пламен Панчев. В разговорите участва и главният секретар на областна администрация Евелина Апостолова.
Националният съвет за наука и технологии е държавна агенция, която отговаря за планирането и формирането на национални научни и технологични политики в Тайван, обясни д-р Понг. Като ръководител на отдела за Европа той подготвя разширяване на дейността на агенцията в Югоизточната част на континента като изборът е върху България и се базира на вече установено партньорство с Българската академия на науките. Научното звено ще бъде базирано в София, а Пловдивска област се бори да стане център на технологичен трансфер и място за реализацията на различен вид иновативни производства, следствие на сътрудничеството между академичните среди и индустрията. NSTC финансира разработки в областта на интелигентните градове, биотехнологиите и медицинските изследвания, изкуствения интелект и роботиката. Съветът насърчава също така разработки в областта на зелените и агротехнологиите, космическите изследвания и сателитните технологии.
„Ще се радваме, ако Националният съвет за наука и технологии избере Пловдивска област и ние ще окажем подкрепа, както го правим с всеки един инвеститор“, заяви в отговор заместник областният управител. Тя припомни, че Пловдивска област е един от най-бързо развиващите се икономически центрове в България с устойчив ръст на чуждестранните инвестиции. Общият им размер за миналата година е около 2 млрд. евро. Голяма част от тях се реализират в „Тракия икономическа зона“, която обединява шест индустриални зони на територията на областта. Пловдивска област продължава да е притегателен център с множеството си предимства за инвестиции като стратегическото си местоположение, развитата си инфраструктура - магистрали, железопътни линии и международно летище, научен и университетски център, с десетки професионални гимназии, подготвящи квалифицирани кадри.
Пламен Панчев съобщи, че д-р Понг подготвя посещението на по-голяма делегация от Тайван, която се очаква да пристигне в България през септември. За тази цел вече са водени разговори с Министерството на иновациите и растежа.
Още от категорията
Две сестри се срещат за първи път след 50 години, разбират за връзката си случайно от... ДНК тест