
Общо 20 151 са обявите за работа на първичния трудов пазар през март за страната. От тях 10% са публикуваните в Област Пловдив, което подрежда областта на второ място в страната след София, където дялът е 40%. Това показват данните от анализа на Агенция по заетостта, отразяващ работната обстановка през март. Според специалисти по човешки ресурси резултатите са традиционни за сезона. Към момента се наблюдава постепенно увеличение на обявите в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство” и „Търговия и продажби”, което ще продължи заради наближаването на летния сезон.
През март работодателите в Пловдив са публикували с 6% повече обяви за свободни позиции, в сравнение с месец по-рано. Сред най-търсените професии продължават да са продавачи, шофьори, работници в промишлеността и строителството, чистачи, оператори на машини, персонал в сферата на социалните услуги и др.
За страната най-голям дял от предложенията са в сферите на „Хотелиерство и ресторантьорство” – 23.4%, „Преработваща промишленост” – 17.6%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 13.9%. Обявите за работа в тези сфери особено в морските курорти започват да се увеличават значително.
През последния месец 16 779 безработни лица са започнали работа, а с помощта на трудовите посредници реализация са намерили и 452 заети, учащи и пенсионери.
По линия на субсидираната заетост, 2 823 души от уязвими групи са стартирали работа, като 2 756 от тях – по проекти от Програма „Развитие на човешките ресурси 2021–2027“, съфинансирана от ЕС.
Усилията за активиране на неактивни лица продължават успешно – над 7 700 души са били мотивирани да се включат в пазара на труда, благодарение на работата на ромските и младежките медиатори и екипите в бюрата по труда.
Към края на март регистрираните безработни в страната са 156 335 души, а равнището на регистрираната безработица е 5.5%. В сравнение със същия месец на 2024 г. се отчита спад от 0.3 процентни пункта.
През месеца са издадени над 15 300 ваучера за обучения, предназначени както за заети, така и за безработни лица. Тази мярка е още една стъпка към подобряване на квалификацията и конкурентоспособността на работната сила.