Посланикът на Япония в България, Н. Пр. Хисаши Мичигами специално гостува на украинските бежанци, посещаващи Центъра за закрила и подкрепа „Компас” и Центъра за настаняване „Втори дом” в Пловдив. Срещата, по време на която се състоя и специална работилница за деца, се организира по покана на г-жа Седа Кузуджу, представител на Агенцията на ООН за бежанците за България, ВКБООН.  Именно финансовата подкрепа на Япония за ВКБООН позволява ефективната и ефикасна реакция през годините за посрещане на остри хуманитарни нужди, както при извънредни ситуации, така и при продължителни ситуации. Повече за целта на посещението и впечатлението от работата на Центъра ни разказа самият посланик, Н. Пр. Хисаши Мичигами.

- Ваше Превъзходителство, каква е основната цел на вашето посещение в Центъра за закрила и подкрепа „Компас”?

- Здравейте! Удоволствието е мое. Понеже японското правителство финансира малка част от проектите на ВКБООН, аз пристигнах днес, за да видя как се усвояват японските средства за този център.

- А какво е общественото значение на подобни центрове и защо трябва да ги има?

- Първо искам да изкажа своята благодарност, че има създадено такова място, където украинските бежанци и българите могат да се срещат. Радвам се за възможността да можем да допринесем финансово за проектите на точно този Център за закрила и подкрепа „Компас” в Пловдив. Той предлага и различни дейности, като например помощ в образованието, здравеопазването, намирането на жилище и други подобни социално насочени дейности, които имат за цел да помагат не само на украинците, но и на българските граждани, които идват в Пловдив от други населени места на страната. Българите като цяло са много топли хора и се отнасят с уважение към мигрантите като цяло.

- Има ли други подобни центрове в България?

- В страната има общо шест такива центъра – в София, Пловдив, Варна, Бургас, Добрич и Русе. Предишният посланик на Япония, например, пътуваше и до Варна, където също се използваше подобно финансиране.

- От колко време се финансират такива центрове?

- Тъй като центровете започват да оперират от началото на миналата календарна година, фанансирането се отпуска от януари 2023 до към днешна дата. След посещението си тук аз ще докладвам в столицата Токио, че пловдивския център е много деен и наистина работи в полза на хората.

Отдадеността на Япония на каузата на бежанците може да се види и в ангажимента на страната към програмата за младши професионални служители (МПС). Япония активно насърчава връзката между хуманитарната помощ, развитието и мира като решение на днешните сложни хуманитарни кризи, като предоставя финансова подкрепа както за хуманитарните проекти на ВКБООН, така и за проектите за развитие. Япония също така е основна движеща сила на подхода „цялостно общество“ и засилената роля на приемащите държави и общности в рамките на Глобалния договор за бежанците. На този фон Япония стана един от съучредителите на Глобалния форум за бежанците през 2023. ВКБООН благодари на правителството на Япония за приноса към подкрепата на принудително разселените хора, потърсили убежище в България. В този контекст имаме удоволствието да ви поканим да се присъедините към нас в “Компас” център в Пловдив – управляван с подкрепата на ВКБООН от Фондация за подкрепа и обновяване на Украйна (USRF), координираща центъра, Български червен кръст, Каритас България и Фондация за достъп до права (ФАР).