Посланикът на Украйна, Нейно превъзходителство Олеся Илашчук бе гост на фотоизложбата „Украински носии и традиции“ , която снощи бе открита в залата на Дружеството на пловдивските художници. Тя е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ - Киев. Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук.

Изложбата е посветена на традиционните украински народни обичаи, които са съставна част от културното наследство на Украйна. Проектът популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения.

След откриването на експозицията, посланик Илашчук отговори на въпроси на TrafficNews. 

 

- Ако на 24 февруари 2022 г.  някой ви беше казал, че следващите 3 години Украйна ще воюва за всяка педя земя щяхте ли да му повярвате?

- Животът на всеки украинец на 24 февруари 2022 г. беше разделен на преди и след. И всеки искаше да вярва, че новата реалност на пълномащабна война ще бъде краткотрайна. Въпреки факта, че Русия започна военни действия срещу Украйна през 2014 г., за повечето украинци война от такъв мащаб, агресия от такова ниво в Европа изглеждаше немислима в нашето цивилизовано и развито време.

​Днес, след всичко, което преживяхме и продължаваме да преживяваме всеки ден, разбираме: всеки ден, в който защитаваме нашата земя, нашата свобода, е продължение на нашата вековна борба срещу руския империализъм. 

И това, което е важно, че украинските защитници не се борят само за всяка педя земя – това е нашата борба за нашето бъдеще, за бъдещето на нашите деца, за правото да живеем на своята земя, за своетодостойнство и независимост. Станахме по-силни, станахме единни, и дори когато умората и изтощението ни връхлетят, в следващия момент се намират нови сили.

Украйна и украинците се промениха. Комплексите за малоценност, наложени от империалистическата идеология, са изгорени от руския огън. И всеки украинец осъзнава, че тази руска война е поредният, същевременно най-бруталния и най-циничния геноцид на украинския народ. През 1932-1933 г. комунистическият режим на Сталин е убивал милиони украинци чрез глад, репресии и екзекуции тихомълком, възползвайки се от желязната завеса и информационния вакуум. Вече почти 3 години, 1063 дни война, унищожаването на Украйна и убийствата на миролюбиви украинци се извършват пред очите на целия свят.

- Каква е ситуацията в страната ви в момента? Как оцеляват хората след ударите по енергийната структура?

- Ситуацията в Украйна е изключително тежка, но в същото време нашата воля е непоклатима. Народът ни преминава през невероятни изпитания, но не се предава. Опитваме се да устоим, въпреки факта, че Русия не спира да атакува нашата енергийна инфраструктура, опитвайки се да ни сломят със студ, мрак и непрекъснат терор.

Украинските градове и села продължават да бъдат обект на ракетни атаки и дронове-камикадзета. Цивилни граждани продължават да загиват. Докато спят нощем в леглата си. Или на работа, изпълнявайки ежедневните си професионални задължения. Този уикенд, в събота, в Киив имаше поредната мощна ракетна атака. Резултат от нея е практически унищожен Лукяновският площад, а пътниците, които пътуваха сутринта за работа в автобуса, бяха изгорени живи. Могат ли европейците да си го представят? Не просто да чуят такива новини, а да осъзнаят как се живее в тези военни реалности? В реалности, където насилствена смърт от руски оръжия дебне всеки момент?

Именно затова ние непрекъснато се обръщаме към партньорите, защото имаме огромна нужда от укрепване на системата за противовъздушна отбрана. За съжаление, обещанията, дадени на срещата на върха на НАТО във Вашингтон и във формата „Рамщайн“, все още не са изцяло изпълнени. А това означава смърт на стотици на невинни хора.

Веднага щом Русия разбере, че нейните ракетни удари ще бъдат отблъснати, обстрелите на Украйна ще спрат. Необходимият брой средства за ПВО ще обезсили смисъла на руския ракетен терор.

 -  Доналд Тръмп вече влезе в Белия дом и мнозина възлагат надежда, че той ще сложи край на войната. Украинците оптимисти ли са, че това ще се случи?

- Украинците, разбира се, копнеят за мир повече от всеки друг в света, защото ние виждаме цената на този мир всеки ден – това са животите на нашите деца, това са нашите градове, които са разрушени, това са нашите семейства, които са загубили близки. Искаме да сложим край на тази война. Но, от друга страна, ние прекрасно разбираме, че мирът не е само думи и не е само обещания. Това преди всичко е справедливост. И за нас е много важно мирът да е справедлив, да няма компромиси, които застрашават нашата независимост, нашите граници, нашето достойнство. Президентът на Украйна Володимир Зеленски многократно е подчертавал: украинците са готови за мир, но мирът трябва да бъде истински, стабилен и той не може да бъде постигнат за сметка на нашата териториална цялост или нация, която иска да живее свободно.

Министър на външните работи Андрий Сибига също многократно е отбелязвал, че Украйна търси пътища за мир чрез дипломация, но при това няма да си позволи никакви отстъпки по принципни въпроси. И единственият път към мира сега е „мир чрез натиск и сила“. Петата руска колона се хвана за тези думи с цел нови хибридни атаки и фейкове, за да манипулира общественото мнение. Всъщност става дума за натиск и принуда именно върху държавата агресор. Държавата терорист, каквато е путинска Русия. Други възможности за цивилизования свят просто няма. Толерирането на агресията води до ужасни последици. Видяхме това през 20-ти век, през Втората световна война. Заиграването с темата за териториалните претенции е изключително опасно за целия свят, не само за Европа.

Що се отнася до Украйна, ние сме много благодарни за подкрепата и помощта на нашите партньори. И разчитаме да продължи и да се засили. Но разбира се, ние не разчитаме само на външни фактори. Украинците плащат ужасна цена за борбата за независимост, свобода и нашите земи. Знаем, че мирът ще настъпи само когато агресорът разбере, че не може да ни победи. И ние вярваме, че този ден непременно ще дойде.

 - Източници, свързани с новия президент на САЩ, твърдят, че условията за прекратяването на войната ще са дългосрочно замразяване на преговорите за членство в НАТО и запазване на окупираните територии от Русия. Смятате ли , че Украйна би приела мирно споразумение при подобни условия?

- В отговор бих искала да задам контра въпрос – има ли споразумения, които Русия не би нарушила? За какви нови споразумения може да става дума с държава терорист, която никога не е уважавала своите партньори, която е избрала пътя на агресията, изнудването и войната?

Позволете ми да ви напомня, че Украйна вече имаше подписан Будапещенския меморандум от 1994 г. за гарантиране на сигурността в замяна на отказ от ядрено оръжие, Украйна сключи стотици международни споразумения с руската федерация в различни области, в т.ч относно признаването на международните граници. След началото на руската агресия през 2014г. бяха сключени Минските споразумения, които Русия също системно нарушава от години.

Сега, след три кървави години, режим за прекратяването на огъня или каквото и да епримирие без гаранции за сигурност за Украйна е руски капан. Да, такова примирие е най-необходимо на руския режим, за да се подготви за нова и още по-кървава агресия.

 - Каква е вашата формула за мир?

- Формулата за мир на президента на Украйна има десет ясни, конкретни и в същото време всеобхватни точки за постигане на мир. Подчертаваме, че изпълнението на всички тези точки от Формулата може също така и да упреди евентуални бъдещи конфликти в други части на света. Тази Формула е начин за реформиране и модернизиране на правилата за международно взаимодействие. Пътят през сътрудничество и взаимодействие, в противовес на кремълската агресия и отмяната на съществуващата международна правна рамка. От края на Втората световна война се навършват 80 години и необходимостта от модернизация със сигурност съществува и се изисква.

Искам да благодаря на България за присъединяването й към 4-те точки от Формулата за мир, за проактивното й участие по точките „Екологична сигурност“, „Продоволствена сигурност“, „Енергийна сигурност“ и „Възстановяване на справедливостта“. През цялата 2024 г. много активно сътрудничихме в тези сфери и България има важен принос за сигурността на Черноморския регион и Европа.

В основата на нашата визия за връщане на мира и сигурността в Европа, разбира се, остава укрепването на отбранителните способности на Украйна и възстановяването на нашата енергийна устойчивост. Но на фона на укрепването на Украйна е необходимо да се отслаби агресорът чрез съвместни активни усилия. Подобно ослабване на агресора е възможно чрез увеличаване на цената за Кремъл за варварската война срещу Украйна. На първо място е максимално засилване на санкциите, замразяване и конфискация на активи, противодействие на сенчестия флот и невъзможност за заобикаляне на санкциите и т.н.

Разбира се, Украйна не се отказва отдипломатическия път. Дипломатическата път обаче трябва да се развива въз основа на концепцията на Формулата за мир на президента Володимир Зеленски и формулата за справедлив мир.

 - А ако не се стигне до мирно споразумение, Украйна може ли да продължи още дълго да дава отпор на агресора?

- Ако мирно споразумение не бъде постигнато, Украйна ще продължи борбата, независимо колко време ще отнеме. Нямаме друг избор. Както каза президентът Зеленски, ние сме готови за дълга борба, защото нашата цел не е просто да спечелим войната, тя е да запазим нашата земя, нашето достойнство и нашата свобода. Не можем да си позволим да загубим, защото тогава всичко, за което се борим, ще изчезне. Режимът в Кремъл иска Украйна да изчезне. И руската агресия не е война за територия. Това е вечната руска имперска война срещу украинската идея, украинската държавност, украинския дух и свободолюбието и демокрацията. И още веднъж искам да подчертая, че Украйна се бори не само за собствената си свобода. Свободна, демократична и независима Украйна е гарант за мира в цяла Европа, гарант, че няма да има завръщане към разделението на Европа, което съществуваше по време на Варшавския договор.

Украйна е благодарна на всички партньори за консолидирания подход, за провеждането на Първата световна среща на върха за мир в Европа през юни 2024 г. в Швейцария. Украйна вече е подписала 27 споразумения за сигурност с различни страни партньори, които са предоставили на държавата ни подкрепа на стойност 40 милиарда долара. Тази помощ включва оръжие, хуманитарна и енергийна подкрепа. И именно тези споразумения са ключът към укрепването на международната коалиция за мир. Очакваме в близко бъдеще подобно споразумение за сигурност да бъде подписано и с България.

 - Русия успява ли да подкопае проевропейските настроения в Украйна?

- Един от най-големите провали на Кремъл е подценяването на украинската сила на духа и съпротивата. Русия не успя да подкопае проевропейските настроения в Украйна през 2013 г., когато украинците се противопоставиха на режима на Янукович поради отказа му от евроинтеграционния курс. Днес Украйна активно работи по подготовката за началото на предприсъединителните преговори с ЕС в няколко клъстера. Кремъл не успя да настрои украинците срещу НАТО. Освен това в действителност руската война консолидира евроатлантизма на украинците; последните социологически проучвания показват, че 84% от украинците подкрепят присъединяването на Украйна към НАТО. Това е ясно доказателство, че руските опити да пречупят европейското и евроатлантическото самосъзнание на украинците са се провалили.

Всеки ден от войната, всеки удар на Русия само потвърждават колко важни са за нас европейските ценности, сигурността и стабилността, които предоставя членството в НАТО и ЕС. Украйна не вижда друга алтернатива. И точно сега, във времена на най-големи предизвикателства, виждаме, че пътят към ЕС и НАТО не е само политически въпрос, това е изборът на нашата нация, изборът на нашето бъдеще. И този избор е необратим.

 -  След поредица избори, България вече има редовен кабинет, който обаче е съставен от политически партньори с доста различни възгледи. Очаквате ли промяна в подкрепата, която до този момент страната ни декларира?

- Преди всичко искам да използвам възможността да приветствам всички по повод съставяне на правителството и да пожелая на премиера Росен Желязков и на всички новоизбрани министри успех и значими постижения в полза на българския народ. Що се отнася до подкрепата за Украйна, разбира се, ние разчитаме, че дългосрочната последователна подкрепа за нашата държава ще продължи. България, избрала пътя към Европейския съюз и НАТО, вече е направила своя избор. Това е избор в полза на ценности, основани на свобода, човешки права и справедливост. Важното е, че подкрепата на Украйна отговаря и на националните интереси на България. Важно е да се разбере, че стабилна Украйна е гаранция за стабилност за целия европейски континент, това е сигурност и мир за всички, и по-специално в Черноморския регион. Подкрепата на украинския народ сега е избор в полза на мира, стабилността и демократичните ценности, и това е, което ни обединява.

И разбира се, помощта за Украйна означава и подкрепа за най-старата и най-голямата историческа българска диаспора в Украйна. Голямата българска етническа общност в Украйна също има значителен принос в борбата за своята държава.

- Как се интегрират в България бежанците, които идват от Украйна? Имат ли институционална подкрепа?

- Интеграцията на украинските бежанци в България е голямо предизвикателство, но и голяма възможност за всички нас. От самото начало на войната България се превърна в надеждно убежище за украинците и ние сме много благодарни на българския народ за тази подкрепа.

Разбира се, този процес не е лесен и без затруднения, но сме благодарни за конструктивния подход и желанието да търсим ефективни механизми за улесняване на интеграционния процес.

Разбира се, институционалната подкрепа е само част от историята. Най-голямата помощ идва от хората. България показа изключително гостоприемство и много украинци намериха нови домове и нови приятели тук. Украинците участват активно в живота на българските градове, работят и плащат данъци. Следователно като говорим за интеграцията на пристигналите украинци, говоримне само за държавна подкрепа, а и за взаимопомощ и солидарност между народите. И ние вярваме, че тази солидарност само се засилва и всеки ден украинците в България стават важни активни участници в социално-икономическите и социално-културните процеси. В момента в България има над 60 хилядиукраинци със статут на временна закрила. И ние използваме всяка възможност да изразим своята благодарност на България за помощта, приятелското отношение към тях и готовността за решаване на актуални въпроси.

- В Пловдив сте за откриването на изложба, представяща традиционни украински носии, като един благотворителен проект  подпомагащ ранените военни и дейността на културни институти. Как Украйна се готви за възстановяване след края на войната?

- Най-напред искам да благодаря на Почетния консул на Украйна, господин Димитър Георгиев, за провеждането на изложбата  на украинските национални носии. Смятам, че взаимно по-дълбоко запознаването с културите ни е много важно предусловие за успешно развитие на украинско-българско сътрудничество. Каня пловдивчани да дойдат и да се запознаят с укринските традиционнишевици, представени в снимки с участието на изтъкнати културни дейци на Украйна. И този проект цели  чрез културата да подпомогне консолидация на подкрепата за Украйна. И да разкаже за многовековната   украинска култура и традиции. 

Украинците не гледат на възстановяването като на нещо, което ще започне след войната. Постоянните руски ракетни атаки и унищожаването на важна за нас гражданска инфраструктура изискват реагиране и възстановяване тук и сега. Така след всеки обстрел веднага започва работа по ликвидиране на последствията от поредното руско военно престъпление. Независимо дали става дума за училище, детска болница, библиотека, ТЕЦ, асфалтиране на пътища... Всички служби работят в наистина 24/7 режим, за да могат максимално да се минимизират последствията и максимално да се възстанови нормалния режим на живот във всички сфери, доколкото е възможно.

Успоредно с това работим с международни партньори за получаване на финансова помощ за Украйна. Бяха проведени три международни конференции за възстановяването на Украйна. Следващата конференция за възстановяване е планирана за 2025 г. ...

Очакваме конкретни стъпки по отношение на замразените активи на руската федерация. От началото на пълномащабното нахлуване в Украйна в чужбина са блокирани активи на Банката на Русия на стойност около 260 милиарда евро. Повече от две трети от тях са замразени в ЕС. След като се вземат решения относно използването на тези замразени средства за възстановяване на Украйна, всички заинтересовани европейски компании могат да дойдат и да възстановяват Украйна. И тук става дума не само за помощ за Украйна. Става дума за проекти и бизнес възможности, които са изгодни за европейските партньори. Това са абсолютно взаимноизгодни истории. И ние разчитаме на активното участие на България в този процес.