На 3 юни Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) и Синдикатът на служителите в затворите в България (ССЗБ) призовават членовете и симпатизантите си да излязат на мълчалив протест пред сградите, в които изпълняват задълженията си. Причината за недоволството им е "липсата на яснота в политиката по доходите в сектора и започналите фрагментарни структурни промени без отчитане на бележките и предложенията ни".
Ако след мълчаливия протест няма реакция от управляващите, на 12 юни те ще излязат на национален протестен митинг.
От синдикатите настояват за реална реформа и по-високо възнаграждение, но въпреки провелите се срещи, "не са получили задоволителен отговор от управляващата коалиция".
"Отказваме да приемем за нормален факта, че отправената на 27 април покана към народни представители от управляващата коалиция за среща по въпроси, свързани с изпълнението на Програмата за управление на страната, все още е без отговор", допълват синдикатите.
Като форма на протест от синдикатите призовават симпатизантите им да носят върху униформеното си облекло значки и лентички, символизиращи протеста.
Междувременно в областните дирекции на МВР и в администрациите на затворите е получено писмо от министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, в което е поставен срок до края на месеца всички дирекции да предат списъци със служителите, които са навършили години за пенсия или вече са упражнили право на пенсия и работят на граждански договори.
По време на консултациите за съставяне на правителство през декември 2021 година Асен Василев – сега вицепремиер и министър на финансите, съобщи, че в министерството има 7000 работещи пенсионери. А коалиционните партньори си стиснаха ръцете за мащабна реформа в системата за сигурност.
Кога и как ще бъде проведена тя, засега не е ясно, но в началото на 2022 година в областните дирекции започна „санитарна сеч”. Според служители обаче тя е по-скоро символична и за отбиване на номера.
По- младите полицаи наричат пенсионираните си колеги „хибриди” , тъй като получават едновременно заплата / в пълен размер/ и полагащата им се пенсия. „Хибридите” са или лица , работещи по трудово правоотношение /ЛРТП/ или работещи по Закона за МВР. И ако директорът на съответната дирекция може да отстрани ЛРТП без предизвестие, това е невъзможно за служителите под пагон. Затова, за да бъде вълкът /министърът/ сит, а агнето /състава/ – цяло, „реформата” в областните дирекции започна със съкращения на ниските нива – постови, чистачки, огняри и др. Как обаче вездесъщите кадровици избират кого точно да освободят остава тайна.
Наличието на толкова голям брой пенсионери в полицейските служби и управления е нож с две остриета. От една страна натоварват бюджета, защото получават едновременно пенсия и заплата. Голяма част от тях са на ръководни длъжности , което означава че пенсиите им са около горния праг, който е 1500 лева, а заплатите също са далеч от минималните. Наред с всички останали , „хибридите” получават коледни бонуси, ковидни добавки , пари за дрехи и всичко , което се полага на останалите служители. Т.е, един пенсионер получава между 2 и 3 пъти по-високи месечни доходи от полицай на редовна служба, но естествено не върши два пъти повече работа. Общото мнение е , че пенсионерите не си дават много зор, тъй като не е ясно в кой момент реформата ще ги помете, но в същото време запушват израстването на по-младите полицаи. По тази причина младите не инвестират в подготовка и обучение, защото са наясно , че това е безсмислено да се напъват , докато началникът не навърши 60.
Така действащият закон държи в шах и шефовете на служби и районни , които няма как да махнат пенсиониран служител без да закрият щата. По този начин хората, които работят на терен намаляват, за сметка на администрацията, която заплашително се разраства.
Абсурдът, който цари в момента в МВР противоречи напълно с философията на ранното пенсиониране, което се полага на служителите на министерството. Ранното пенсиониране, максималния размер на пенсията и привилегиите, които получават под формата на 20 заплати , са заради тежките отговорности , които служителите на реда носят, докато изпълняват служебните си задължения. Щом обаче големият процент полицаи предпочитат да работят до 60 години и не считат, че са с изчерпан ресурс, тогава по всяка вероятност законодателят трябва да преразгледа Кодекса за социално осигуряване в частта, която касае сектор „Сигурност”.
Подобна система, при която служителите на реда, да получават едновременно пенсии и заплати няма в нито една европейска държава, а едва ли има и аналог в света.
Дали това правителство ще предприеме дългоотлаганата реформа или ще продължи да тупка топката, предстои да видим.
Още от категорията
Почина оперната прима Славка Таскова-Паолети