Тази седмица станахме свидетели на пореден инцидент с ухапано от куче дете, което провокира редица въпроси в социалните мрежи. Инцидентът се случва на оживено място- парка на Бунарджика в Пловдив, където питбул напада малко момче. Стана ясно, че кучето е било придружавано от жена, приятелка на собственика.
В тази връзка TrafficNews потърси мнението на председателя на пловдивското Киноложко дружество д-р Костадин Шанков. Той е ветеринарен лекар, международен съдия и организатор на десетки международни изложби. Специалист е по диетология и хранителни добавки за домашни любимци.
-По повод последния инцидент с ухапано дете от питбул ни се припомни и минал такъв отново с питбул. Мислите ли,че тази порода кучета са по-агресивни от останалите, и защо?
- По принцип има породи, които в себе си, когато са селектирани преди години, са селектирани поради работата, която извършват, да има определена степен на агресия в себе си. Питбулът е порода, която може да бъде по-агресивна, казвам може, защото генетично е заложено в нея да има някаква агресия към себеподобни животни, но не към хора обаче. При питбулите се проявяват сравнително по-лесно, защото генетично им е заложено да има повече агресия в тях.
- Откъде идва проблемът в такъв случай?
Проблемът идва от безотговорните собствениците, защото и най-доброто куче може да бъде агресивно, и най-агресивната порода може да бъде възпитана така, че да бъде един достоен и безопасен член на нашето общество. Поради тази причина от години апелирам като за начало, че човек, който иска да си вземе домашен любимец, трябва да мине определено обучение, трябва да мине квалификация, да бъде научен как да разпознава езика на тялото на животното, какви са неговите ангажименти, отговорности, защото, за да вземеш любимец, не е просто да го запратиш в ъгъла и да имаш една плюшена играчка – това е отговорност и то не само към себе си и към животното, а и към околните хора, които ни заобикалят.
-Какво е мнението Ви относно разхождането на домашни любимци от други хора, а не от техните собственици? Крие ли рискове?
- Винаги крие рискове от гледна точка на това, че едно животно не слуша никого, така както своя собственик. Поради тази причина, ако се случи някакъв инцидент, отговорността трябва да пада върху собственика, защото той е разрешил кучето му да попадне в ръцете на човек, който не може да го контролира. И пак искам отново да повторя, че контролът на животните не означава сто процента робство, а говорим за едно възпитание, но както при децата, така и при животните, се слуша авторитетът, който е създаден пред тях, така че те се подчиняват безрезервно на даден човек, а при всички останали степента на подчинение е по-нисък.
- Какво провокира едно куче според Вас да нападне даден човек, а в много случаи малки деца?
- Има няколко фактора, които освобождават така наречената агресия или просто този тип поведение. Това са като за начало инстинктите, а те са основните за самосъхранение, за оцеляване и хищническият инстинкт при кучетата най-често бива предизвикан от децата, от техните резки движения, писъци, крясъци и така нататък - много наподобяват жертвите, които хищникът в природата тръгва да ловува и съответно ги раздразва до степен, в която животните биват провокирани да реагират по този начин. Това обаче не означава, че животното ще скочи да хапе – някои могат да започнат да лаят, да крещят по децата.
- Какво смятате за намордниците и трябва ли да бъдат задължителни за повече породи?
- Тук отиваме в друга тема, защото пак казвам, че няма порода, за която да се каже, че кучетата са стопроцентово агресивни. От години се боря с това да се въведе паспортизиране на животните. В цял свят животните имат даден статут. Точно това трябва да стане и при нас, но това, което имам предвид е следното – най-елементарният вариант е всяко едно животно да преминава през тестове, които показват до колко то е контролируемо или до колко агресивно. Това нещо би позволило да се „паспортизира” животното, да му се даде образно казано червен, жълт или зелен паспорт, който да му дава определени разрешения - червеното означава, че кучето е склонно към агресия и трябва задължително да е с каишка и намордник, когато е на обществено място. Ако има жълт паспорт няма нужда да е с намордник, но задължително с каишка, а тези със зелените нямат нужда и от двете. Това е нещото, което трябва да се направи съвместно с обучение и регистрация на всички собственици, така че ние да избягаме от всички тези проблеми, защото пак казвам, че основните проблеми идват не от агресивните кучета, а от недобросъвестните собственици.
- Мислите ли, че трябва да има забрана за разхождането на кучета на определени места, където има повече струпвания на хора?
- Не, подобна забрана не трябва да има, но трябва да има сигурност, че животните, които се разхождат там и биват пускани, са безопасни за хората. Няма как в европейския свят, в културната люлка на света, да забраним животните, които се водят най-добрия приятел на човека, да ни придружат, където и да било.
-Как би могъл да се реши подобен проблем, за да се избегнат в бъдеще такива инциденти?
- Най-важното е, когато собственикът си избира куче, да бъде информиран в какво се захваща, защото всяка една порода си има специфичен характер. След което е много важно собственикът да има отговорността, когато възпитава своето животно, да го възпита не както му харесва, а на база това къде живее, с кого ще се среща кучето, за да бъде безопасно за околните. Най-важното е, че собственикът трябва да бъде научен, затова казах още в началото, че собствениците трябва да минават обучение, за да бъдат научени какво да следят и как да реагират, защото кучето разговаря, но то разговаря с езика на тялото, което за хората, които нямат животни, е непознато.
Още от категорията
Прокуратурата не е съгласна с гаранцията на петролния бос Живодар, пусна протест