Как да си починем пълноценно по време на празниците е един от въпросите, които вълнуват хората най-много. По популярност той дори може да се нареди веднага след този за избора на подходящи подаръци. Затова без да губим повече време, днес ще ви представим гледната точка на пловдивския психолог Събка Дякова, която сподели пред TrafficNews основната тайна съставка за пълноценната почивка.
„Най-напред нека започнем оттам какво всъщност представляват празниците. Те са част от архетипния модел на човека за отпускане на мисълта след дълго време на натоварване и напрежение,” - коментира специалиста. – „Същото е, както при лъка – ако държим тетивата постоянно опъната, рискуваме в даден момент тя да се скъса. За човека това „скъсване” може да означава бърнаут и дори да стигне до тежки физически и психологически проблеми.”
Дякова споделя още, че по време на почивните дни важно условие е да изберем занимания, които да ни дадат време за себе си и близките. Това всъщност е духовната идея на един празник, а не прекарването на часове пред пълна трапеза, калорична храна, алкохол и миене на чинии. А за да може човек да си почине пълноценно, най-напред трябва да прецени какво го натоварва през почивните дни и го кара да се чувства некомфортно.
„Има хора, които се напрягат при мисълта, че трябва да отделят време и сериозна сума пари за закупуването на подаръци. В крайна сметка обаче всеки сам може да прецени колко да отдели, така че да не му тежи,” - съветва Дякова и добавя: „Прекарването на празниците зависи от нашата предварителна нагласа и ако сме се настроили, че ще харчим прекалено, ще домакинстваме постоянно или ще преяждаме, няма как да се отпуснем и да си починем пълноценно.”
За ефективната почивка универсална рецепта няма. Ако човек е свикнал да прекарва почивните дни в „ядене и пиене” и смята това за почивка, в даден момент тялото му се пренасища и той започва да се чувства натоварен, макар да не успява да осъзнае причината. Затова един от най-добрите начини за отпочиване са отдаването на приятна физическа дейност, например разходки на открито със семейството или приятели, посещение на музеи или кратко пътуване сред природата или до друго населено място.
По думите на Събка Дякова, ако нещо ни носи неудовлетворение, то първото нещо, което трябва да променим, е нагласата си към него. Защото осъзнатата нагласа всъщност е съществената основа за случващите се събития в живота ни.
„Дори ако се замислите – самата формулиравка на въпроса „Как да си починем пълноценно по време на празниците?” подсказва нашата негативна настройка. Ние вътрешно вече сме убедени, че не можем да си починем,” – отбелязва с усмивка Дякова.
Експертът коментира също, че отново нагласата ни стои в основата на усещането ни и за работната среда. Защото едно е средата да бъде сурова и пълна с изпитания, но съвсем различно е да бъде токсична. Разликата се крие в нагласата.
„Много лесно можем да определим дадена „сурова” среда като токсична – необходимо е само да си втълпим, че хората са враждебно настроени към нас. В отговор на това усещане ние започваме да правим опити за самозащита, които обаче могат да се окажат напълно ненужни, ако се окаже, че усещането ни е грешно,” – обяснява психологът. И допълва, че най-важното е хората да се концентрират към собствената си промяна, а не да влагат енергия в опити да променят другите.
(Снимка: личен архив)