След събитията с наводнените карловски села държавата и обществото все повече осъзнават нуждата от добри хора, които да помагат на другите хора и специализираните служби. За съжаление, доброволците и техният труд присъстват все повече в ежедневието ни.
Има обаче една по-особена порода доброволци. Те се впускат в битка с огъня, помагат да се спаси живот, или просто отстраняват последиците от бедствие, когато и където е нужно. Пловдивчани и жителите на цяла Южна България в момента могат да разчитат на първото формирование на Сдружение „Български щит” – „Мейдей”. Тук е важно да се отбележи, че Доброволните формирования на юридически лица не се подпомагат по никакъв начин от държавата, но това не пречи на екипа, съставен от само 5 човека, да бъде първият в България с разрешение за извършване на самостоятелна дейност по пожарогасене, аварийно-спасителна дейност, оказване на долекарска помощ и други специфични дейности в помощ на хората.
За почти 11 месеца от създаването си, екипът на Сдружение „Български щит” успя да се докаже не само в град Пловдив, но и в съседни Общини, оказвайки помощ при мащабни горски пожари. От месец юли Доброволното формирование „Мейдей” се е отзовало на 47 сигнала, включително и на вчерашния голям пожар в ЖК "Христо Смирненски", сподели ръководителят Красимир Каракашев.
Екипът, който е само от пет човека доказа, че имаш ли желание да помагаш на хората - намираш и начин.
Ако погледнем само последните дни, от началото на месеца, вече сме се отзовали на няколко сигнала, разказа още Каракашев.
„В 00.25мин. на 01.10 е получен сигнал за горски пожар над град Кричим. С общи усилия на пожарникари и доброволци пожарът е ликвидиран до 5:30 сутринта. На следващия ден екипът продължава да изпълнява дежурство, както и в неделния ден - почивен за много хора. За двата дни екипът на Доброволно формирование „Мейдей” е реагирал на общо 13 сигнала съвместно с РДПБЗН-Пловдив”, сподели ръководителят.
Със съвместни усилия Сдружение „Български щит” и екипът на Доброволно формирование „Мейдей” се опитват да поддържат изправна техниката с която работят и екипировката им да бъде на ниво. Разбираемо е, че и техниката с която работят и екипировката са доста скъпи. Към момента доброволците събират пари помежду си за закупуването на надежда моторна резачка, тъй като тяхната е хоби версия и имат съмнения дали ще издържи достатъчно за зимния сезон. Към момента, идеята на Сдружение „Български щит” и ръководителят на формированието Красимир Каракашев е, че ще се опитат да търсят помощта и съдействието и на гражданите.
„За момента успяваме сами да си покрием разходите като гориво за автомобила и моторните агрегати. В момента това става изцяло за наша сметка и на фона на нашите заплати. За съжаление, небрежността на хората и пожарите произлезли от това, все повече и повече налагат излизането на противопожарни автомобили на произшествие. Сдружение „Български щит”, които са наши създатели полагат огромни усилия, за да могат да покрият нужните ни. Но за съжаление, нашата дейност няма приход, а само разход. Единственото удовлетворение е да видим, че сме помогнали там където и когато е нужно и разбира се - усмивката на човека отсреща. Да, едно благодаря е напълно достатъчно за нас, но за съжаление, за да си вършим качествено работата и да не подлагаме на риск самите нас или да застрашаваме безопасната си работа, понякога трябва да сме безкомпромисни в използването на техника и екипировка. Към момента едната ни резачка която е хоби версия, започва да се предава и се съмняваме, че ще издържи. Колкото и да не ни се иска ще потърсим съдействието на хората, които ни познават или са чували за нас. Трябва да добавя и това, че след пет сигнала само от началото на днешния ден, специализирания бус вече има нужда и от нов съединител”, обясни Красимир Каракашев.
„Пак казвам, за съжаление хубаво и евтино няма. В случая, цената на една резачка от две доказали се марки е около и над 1500 лв. Компромисен вариант цена-качество е 1 000 лева. Да не казвам, че специализирана моторна резачка за аварийно спасителна дейност посочена в каталога на едната фирма е с цена 2980 лв. За съжаление, осъзнаваме, че екипът който сме като численост в момента не ни позволява да се справим оптимално със задачите си, тоест да бъдем на линия толкова, колкото желаем и се налага. Да виждаме, че имаме симпатизанти - хора които ни хвалят и ни сочат за пример, но има още пет места за „Човеци” до нас.
Вярно е, че работата ни е без работно време. Иска се да си се научил какво и как да правиш. Иска се разбиране от страна на семейството ти. Иска се и желание да бъдеш в помощ на хората, но цената за това е труд без пари. Наградата за това което си свършил ще е гордо вдигната глава, че си помогнал на човек в нужда и едно огромно благодаря от човека отсреща.
Най-важното е хората да видят, че излизаме да помагаме и да разберат, че и ние имаме нужда от тяхната помощ”, завърши Каракашев.
За всички които желаят да бъдат съпричастни с доброволците и да спомогнат труда им, може да го направят на следната банкова сметка посочвайки причина ДФ Мейдей:
Още от категорията
Пловдивската полиция с проверки в обекти за пиротехника дни преди посрещането на 2025 година