
Национален проект за мащабно проучване за влиянието на COVID-19 при пациенти с ревматологични заболявания започна проф. д-р Анастас Баталов, водещ специалист по вътрешни болести и ревматология, ръководител Клиника по ревматология към УМБАЛ „Каспела“ и ръководител Катедра в МУ-Пловдив. Проектът се осъществява с подкрепата и на Българската асоциация за мускулно-скелетен ултразвук и пациентски организации.
Основната цел на проекта е да оцени влиянието на COVID-19 инфекцията върху пациенти с ревматологични заболявания, които са поставени в условия на пандемия. Желанието на проф. Баталов и екипа му е да съберат обстойни данни от реалната клинична практика как пациенти с ревматологични заболявания прекарват инфекцията, как се отразява тя на тяхното основно заболяване, как се променя клиничната картина, какви оплаквания имат и има ли промяна в режима на приеманите лекарства.
„Имаме доста амбициозни задачи, които сме поставили. Те са свързани с факта, че ревматологичните заболявания и последната фаза на COVID-19 инфекцията, т.н цитокинова буря, протичат по сходен начин. В организма се намират сходни високи нива на цитокини, които са общи и за двете заболявания, което е интересно за нашата клинична практика и за справянето с ревматологичните заболявания при нашите пациенти в тази ситуация. Също така е ясно, че пациенти с ревматологичните заболявания в по-голямата си част са имуносупресирани вследствие на тяхното основно лечение и за нас е важно да знаем как на фона на тази имуносупресивна терапия те изграждат имунитет спрямо COVID-19 инфекцията, независимо след преболедуване или след поставяне на ваксина”, обяснява специалистът.
Проучването цели също да се оцени достъпът на пациентите до адекватна ревматологична помощ по време на пандемията и евентуално възможността за използване на телемедицина в периодите на локдаун.
То се провежда чрез анкета, която е уеб базирана и качена на сървър за период от 1 година. Анкетата може да се попълни от компютър или мобилно устройство тук.
Проф. д-р Анастас Баталов препоръчва също пациентите с ревматологични заболявания да се ваксинират, но преди това да се консултират със своя ревматолог.
„Ваксините, които са на разположение както в България, така и в ЕС, нямат особени противопоказания, които да спират ваксинацията при повечето пациенти с ревматологични заболявания. Ние искаме да оценим влиянието на медикаментите, с които се лекуват в момента и надеждността на съществуващия алгоритъм как да се поставят ваксините в зависимост от вида на това лечение”, допълва той.
Още от категорията

Временно ограничават движението заради протест на фенове на ПФК „Локомотив" Пловдив

Самолет се разби при делтата на Дунав, има загинали
