Подлежат ли на репатриране автомобили, паркирали на платено паркомясто със свалена скоба? Този въпрос терзаe пловдивчанка, която днес се е сблъскала със следната ситуация. Жената разказа, че заплаща абонамент за паркомясто, намиращо се на ул. „Капитан Райчо“ №67.

„Паркомястото е със скоба, която обикновено вдигам, но този път бях забравила. Докато се върна видях, че мястото ми вече беше заето от друг автомобил. В продължение на час и половина колата беше паркирана на моето паркомясто“, разказа жената.

Добавя, че през това време е отправила сигнал до ОП „Паркиране и репатриране“. От там обаче заявили, че нямат ангажимент да репатрират принудително автомобилите, тъй като в този случай, при свалена скоба, няма причина да го правят.

„Аз заплащам това паркомясто, има поставена скоба и е логично да бъде използвано само от мен, но не знаех, че ако скобата ти е свалена, то това място може да бъде използвано от всички“, споделя тя.

Оказва се, че действително в такива случаи от ОП „Паркиране и репатриране“ нямат ангажимент. Причината затова е, че автомобилът нито е пречил на движението, нито пък е имало наличие на знак, който да показва, че ако друг автомобил паркира там, то той подлежи на репатриране.

Наредбата сочи, че превозно средство се премества в случай, че е паркирано в нарушение на правилата за движение на места, обозначени с неподвижен пътен знак, предупреждаващ за принудително преместване на паркирано превозно средство, както и когато създава опасност или прави невъзможно преминаването на другите участници в движението.

В случаи, че автомобилът е паркиран правилно, но обстоятелствата налагат неговото преместване – за новото местоположение на превозното средство се уведомява районното полицейско управление, а разходите, направени във връзка с преместването на превозното средство, са за сметка на лицето или организацията, поискала преместването.